Deklaratat e liderëve rajonalë e botërorë për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi

Deklaratat e liderëve rajonalë e botërorë për ndryshimin e kufijve Kosovë-Serbi

Iniciativa Evropiane e Stabilitetit (ESI) me seli në Berlin, para Samitit që do të mbahet sot me liderët e Ballkanit Perëndimor, ka bërë një analizë interesante për rikthimin e idesë së ndryshimit të kujifve Kosovë-Serbi, shkruan Insajderi.

Në një pjesë të analizës, ky institut ka rikthyer në kujtesë deklratat e liderëve politikë rajonalë e botërorë për këtë  ide, me theks të veçantë, deklaratat e Hashim Thaçit, Edi Ramës, Aleksandër Vuçiqit e Ivica Daçiqit, lidhur me idenë e ndryshimit të kufijve.

Madje, instituti ka kthyer në kujtesë edhe deklaratat e Këshilltarit në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, që sipas tyre, bashkë me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, janë ideatorët kryesorë që po shtyejnë përpara idenë e ndryshimit të kufijve Kosovë-Serbi.

Këmbyesit e kufijve – Evoluimi i deklaratave

“Tani ata na tregojnë histori rreth Kosovës multietnike? Njerëzit tanë nuk kanë nevojë për përralla rreth shoqërive multietnike”.
(Ministri i brendshëm serb, Ivica Daçiq – qershor 2011)

“Unë kam folur për ndarjen [e Kosovës] gjatë 10, 15 viteve të fundit dhe mendoj se është zgjidhja e vetme e mundshme dhe e shpejtë”
(Ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç – Maj 2018)

“Ne po luftojmë për të marrë atë që mundemi për popullin tonë dhe për shtetin tonë … nëse marrim edhe një metër prapa, do të ishte një fitim, pasi tani nuk kemi asgjë”
(Presidenti serb Aleksandar Vuçiq – qershor 2018)

“Ndarja e mëtejshme e Kosovës është gjëja e duhur për të bërë, të paktën për zonat me shumicë serbe, kufirit me Serbinë Jugore. Do të pasqyronte realitetin etnik dhe politik në terren”
(Ish-ambasadori amerikan në OKB, John Bolton – mars 2008)

“Nëse të dy palët mund të punojnë mes vete dhe të arrijnë një marrëveshje, ne nuk përjashtojmë ndryshimet territoriale”.
(Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të ShBA-ve, John Bolton – gusht 2018)

“Ideja ime është një korrigjim i kufirit dhe bashkimi i [komunave serbe me shqiptarë shumicë] Preshevës, Medvegjë dhe Bujanoc [me Kosovën]. Asnjë pjesë që i përket Kosovës, Gazivoda [liqeni], veriu i Kosovës dhe Trepça nuk do të jenë pjesë e Serbisë, kjo është jashtë diskutimit “.
(Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi – Shtator 2018)

“Kushdo që kundërshton diskutimin e çështjes së kufijve është i papjekur … Në Prishtinë ata duhet të bëjnë bisedime strategjike. Një mundësi si kjo nuk do të vijë përsëri në 30 vitet e ardhshme. Shqiptarët duhet ta diskutojnë këtë si burra të vërtetë”.
(Kryeministri shqiptar Edi Rama – Shtator 2018)

“Nëse duam një Ballkan të qëndrueshëm, atëherë [kufijtë] duhet të ridrejtohen në një mënyrë për të bashkuar zonat me kombet dominuese … Përderisa ekziston një problem i kufijve dhe territoreve të vjedhura, paqja e përhershme është jo i sigurt ”
(Politikani serb i Bosnjes, Milorad Dodik, prill 2019)

Mbajtja e linjës

“Çdo marrëveshje përfundimtare duhet të jetë plotësisht në përputhje me kushtetutën e Republikës së Kosovës, e cila parashikon që “sovraniteti dhe integriteti territorial i Republikës së Kosovës është i paprekur, i patjetërsueshëm, i pandashëm dhe i mbrojtur me të gjitha mjetet e parashikuara në këtë Kushtetutë dhe në ligj”.
(Platforma për Dialogun me Serbinë i miratuar nga Parlamenti i Kosovës – Mars 2019)

“Nuk duhet të ketë ndryshime në kufij.”
(Kryeministri maqedonas Zoran Zaev – janar 2019)

“Çdo flasin për zhvendosjen ose ndryshimin e kufijve, shkëmbimin e territorit dhe rikthimin e kufijve përgjatë etnicitetit linjat janë të dëmshme për Ballkanin Perëndimor dhe gjithashtu, siç e ka treguar e kaluara e afërt, është e rrezikshme. “11 (Kryeministri i Bosnjes dhe Hercegovinës Denis Zvizdiç – gusht 2018)

“Integriteti territorial i shteteve të Ballkanit Perëndimor është krijuar dhe është i paprekshëm. Njeri duhet e përsëris këtë herë pas here, sepse gjithmonë ka ende përpjekje për të folur për kufijtë edhe një herë. ne nuk mund ta bëjë këtë”.
(Kancelarja gjermane Angela Merkel – gusht 2018)

“Asgjë në marrëveshjen e Brukselit [mbi normalizimin midis Kosovës dhe Serbisë, përfundoi në 2013] flet për rregullimet kufitare, ndryshimet në linjat kufitare ose këmbimet territoriale. Unë do të deklaroj Gjermani se ne nuk mendojmë se këto ide të cilat kanë qenë lundrues rreth do të kontribuojnë në gjetjen e një zgjidhje. Ne besojmë se këto përpjekje janë në të vërtetë të rrezikshme për rajonin dhe do të destabilizojnë të gjithë rajon”.
(Ambasadori gjerman në OKB, Christoph Heusgen – shkurt 2019)

ESI u themelua në qershor 1999 në Sarajevë. Themeluesit e saj, praktikues dhe analistë ndërkombëtarë, ishin anëtarë të organizatave ndërkombëtare si OSBE-ja, Kombeve të Bashkuara ose Bankës Botërore.

Iniciativa Evropiane e Stabilitetit u themelua si një rrjet kërkimi për të çuar përpara integrimin e Ballkanit në Bashkimin Evropian pas përfundimit të luftës në Kosovë. Kryetari dhe themeluesi i ESI është Gerald Knaus.

Në vitin 2000, ESI hapi zyrat e saj të para në Berlin dhe Bruksel. /Insajderi.com