“Demoralizimi i ushtrisë afgane solli fitoren e telebanëve”

“Demoralizimi i ushtrisë afgane solli fitoren e telebanëve”

Disa oficerë afganë kanë thënë se kolapsi i Afganistanit dhe fitorja e talebanëve erdhi si rezultat i demoralizimit të ushtrisë afgane

Të dielën në mëngjes, talebanët arritën me sukses në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, pas një spastrimi të përshpejtuar në të gjithë vendin, raporton Vox, transmeton Shqip.com

Për pak ditë arritën që të marrin kontrollin e tërësishëm të vendit.

Kapja e suksesshme e kryeqytetit nga grupi militant shënon fazat përfundimtare të marrjes së plotë të talebanëve nga vendi.

Talibanët kanë përshpejtuar operacionet e tyre për të fituar kontrollin mbi Afganistanin që nga marrëveshja e vitit të kaluar midis kryengritësve dhe SHBA nën presidentin e atëhershëm Donald Trump, i cili ra dakord për një tërheqje të plotë të forcave ushtarake amerikane.

Ndërsa, afati i 31 gushtit për tërheqjen e trupave amerikane po afrohej, talebanët filluan një kapje të shpejtë javën e kaluar të postave, qyteteve dhe qyteteve, duke çuar deri në Kabul.

Më treguesi i zhvillimeve në terren ishte ndoshta largimi i Presidentit Ashraf Ghani, dalja e të cilit nga vendi të dielën u konfirmua nga Abdullah Abdullah, zyrtari kryesor negociator i Afganistanit, pa minuar fjalë.

“Ish -presidenti afgan është larguar nga kombi,” tha Abdullah, kreu i Këshillit të Lartë për Pajtimin Kombëtar, në një video njoftim në Facebook.

“Ai e ka lënë kombin në këtë gjendje. Perëndisë do t’i japë llogari ai. “

Në një njoftim të mëvonshëm, Ghani tha se ai u largua nga vendi për të shmangur gjakderdhjen kur forcat talebane hynë në pallatin presidencial.

Deri në mesditë, një zyrtar taleban njoftoi planet e grupit për të riemërtuar shtetin si “Emirati Islamik i Afganistanit”. /Insajderi.com