Dhjetëra të plagosur në protestat kundër masave anti-COVID në Tripoli të Libanit

Dhjetëra të plagosur në protestat kundër masave anti-COVID në Tripoli të Libanit

Të paktën 45 njerëz janë plagosur në përleshjet brenda natës në veri të Libanit midis forcave të sigurisë dhe demonstruesve të zemëruar nga një bllokim i Coronavirusit që ka përkeqësuar shqetësimet e tyre ekonomike, thotë Kryqi i Kuq në Liban, transmeton Insajderi.

Të paktën nëntë nga të plagosurit u trajtuan në spital pas përleshjeve në qytetin e Tripolit, tha Kryqi i Kuq të mërkurën, raporton Al Jazeera.

Në protestën e dytë në po aq ditë, protestuesit goditën zyrat qeveritare me gurë dhe bllokuan një shesh kryesor.

Ushtria u vendos për të përmbajtur protestuesit, të cilët dogjën një automjet të parkuar në zonë, sipas Agjencisë Kombëtare të Lajmeve të Libanit.

Të paktën 30 vetë u plagosën në përplasje të ngjashme në Tripoli të hënën në mbrëmje ndërsa zhgënjimi me kufizimet e shtrënguara të Coronavirusit po ziente.

Shumë prej banorëve të Libanit kanë mbetur pa të ardhura që kur shteti vendosi një bllokim të plotë në fillim të këtij muaji në një përpjekje për të ndaluar një rritje të rasteve të COVID-19 dhe për të parandaluar mbingarkimin e spitaleve të tij.

Javën e kaluar, autoritetet zgjatën bllokimin me dy javë, duke zemëruar punëtorët ditorë dhe grupe të tjera të prekshme. Zeina Khodr i Al Jazeera tha në tre mbylljet e mëparshme, autoritetet qeveritare kishin siguruar ndihmë financiare për familjet.

“Autoritetet ofruan ndihmë për 230,000 familje – 47 dollarë në muaj – për të cilët shumë thanë se nuk ishin të mjaftueshme”, tha ajo, duke folur nga Triploli. “Por kësaj here asnjë ndihmë nuk është shpërndarë ende”. /Insajderi.com