Dhoma e ulët e Argjentinës miraton projekt-ligjin historik për të legalizuar abortin

Dhoma e ulët e Argjentinës miraton projekt-ligjin historik për të legalizuar abortin

Dhoma e ulët e Argjentinës ka miratuar një projekt-ligj të mbështetur nga qeveria për legalizimin e abortit, një hap i madh përpara për legjislacionin që mund të vendosë tonin për një ndryshim më të gjerë në Amerikën Latine konservatore, transmeton Insajderi.

Mbështetur nga presidenti Alberto Fernandez, projektligji, i cili do të parashikonte ndërprerjen ligjore të shtatzënisë deri në javën e 14-të, u miratua me 131 vota pro, 117 kundër dhe gjashtë abstenime në orët e para të mëngjesit të së premtes, raporton Al Jazeera.

Tani do të kalojë në Senat, ku parashikohet një votim edhe më i ngushtë. Një votë e ngjashme për të legalizuar abortin u mund ngushtë në Senat në 2018. Vendi i Amerikës së Jugut është vendlindja e Papa Françeskut dhe fatura e abortit vjen ndërsa disa vende në rajonin kryesisht Katolik Romak po shohin përpjekje për t’u dhënë grave të drejta më të mëdha riprodhuese.

Një debat filloi të enjten, me protestues në favor dhe kundër legjislacionit të grumbulluar në rrugët jashtë Kongresit në kryeqytetin e Argjentinës, Buenos Aires.

“Ne jemi të bindur se kjo ofron një përgjigje konkrete për një problem urgjent dhe strukturor të shëndetit publik”, tha Elizabeth Gomez Alcorta, ministrat e grave, gjinive dhe diversitetit të qeverisë, ndërsa hapi sesionin në Dhomën e Deputetëve.

“Ka ardhur koha të ndalojmë së shikuari në anën tjetër”.

Protestuesit që mbështesnin ligjin u mblodhën të veshur me shalle të gjelbërta për një vigjilje brenda natës për të pritur lajmet.

“Në vitin 2018, ne u zhgënjyem sepse humbëm në Senat, por shpresojmë që kësaj here të jetë ndryshe … ashtë një e drejtë që meritojmë të shpëtojmë jetën e grave”, tha për Al Jazeera Ursula Celentano, një aktiviste për të drejtat e abortit. /Insajderi.com