Diplomati zviceran në Iran u gjet i vdekur pasi ‘ra nga blloku i kullës’

 Diplomati zviceran në Iran u gjet i vdekur pasi ‘ra nga blloku i kullës’

Policia iraniane ka njoftuar një hetim për vdekjen e një diplomati zviceran, trupi i të cilit tha një zyrtar shpëtimi u gjet të martën në mëngjes në këmbët e një blloku kullë, transmeton Insajderi.

“Njësitë e specializuara të policisë janë në proces të shqyrtimit” të rrethanave rreth vdekjes së “52-vjeçarit shtetas zviceran i punësuar nga ambasada zvicerane në Teheran”, tha policia kombëtare në një deklaratë të shkurtër në internet, raporton Al Jazeera.

Mojtaba Khaledi, zëdhënës i shërbimit kombëtar të shpëtimit, tha që trupi u gjet në mëngjes nga një kopshtar pasi diplomati “ra nga një kullë [rezidenciale] në Kamranieh”, një lagje veriore e Teheranit.

Khaledi i tha agjencisë së lajmeve AFP se diplomati jetonte në bllokun e kullës dhe kishte rënë nga kati i 17-të.

“Ky person ishte sekretari i parë i ambasadës zvicerane”, i tha Khaledi agjencisë së lajmeve Mehr. “Shkaku i rënies së saj ende nuk është përcaktuar”.

Ministria e Jashtme zvicerane (FDFA) konfirmoi se një punonjës në ambasadën e saj në Iran kishte vdekur në një aksident.

“FDFA dhe këshilltari i saj federal Ignazio Cassis janë të tronditur nga vdekja tragjike dhe i shprehin ngushëllimet e tyre më të thella familjes”, tha ajo.

Ambasada zvicerane në Iran ishte në kontakt me autoritetet lokale për këtë çështje, shtoi ministria.

Ministria e Jashtme e Iranit shprehu ngushëllimet në një deklaratë, duke thënë se do të bëjë një njoftim sapo të përfundojnë hetimet.

Ambasada zviceriane merret me interesat e SHBA në Iran pasi lidhjet midis Uashingtonit dhe Teheranit u ndërprenë pas revolucionit Islamik të vitit 1979. /Insajderi.com