Disa persona të lënduar në një sulm me bombë në ditën e përkujtimit në Saudi

Disa persona të lënduar në një sulm me bombë në ditën e përkujtimit në Saudi

Disa njerëz janë lënduar në një sulm me bombë në një ceremoni të Ditës së Përkujtimit të marrë pjesë nga diplomatë të huaj në qytetin Saudit të Jeddah, thotë Franca.

Një deklaratë e ministrisë së jashtme franceze tha se një pajisje shpërthyese e improvizuar shpërtheu në një varrezë për jomyslimanët, ndërsa zyrtarët nga disa konsullata kujtuan fundin e Luftës së Parë Botërore.

Ai dënoi me forcë atë që e quajti “sulm frikacak, të pajustifikueshëm”.

Nuk kishte asnjë konfirmim të menjëhershëm nga autoritetet Saudite.

Më 29 tetor, një roje në konsullatën franceze në Jeddah u godit me thikë dhe u plagos nga një saudit në të njëjtën ditë kur tre njerëz u vranë në një sulm me thikë në qytetin francez të Nicës që u fajësua për një “terrorist islamik”.

Një gazetar francez me bazë në Saudi, Clarence Rodriguez, postoi në Twitter fotografi që tregojnë pasojat e sulmit të së mërkurës, përfshirë një që shfaqet për të treguar një person të plagosur që po trajtohet./Insajderi.com

BBC News