Disa prej serialeve/filmave më të diskutuar në Netflix

Disa prej serialeve/filmave më të diskutuar në Netflix

Platforma e transmetimit Netflix, shpeshherë ka publikime të reja që marrin reagime të ndryshme nga shikuesit, njofton Insajderi. E disa nga filmat e serialet më poshtë, janë ata që krijuan më se shumti zhurmë së fundmi:

Cuties

Njerëzit krijuan hashtagun #CancelNetlix (Anulo Netflix) pas publikimit të posterit të “Cuties”.

Përkundër marrjes së vlerësimeve kritike dhe fitimit të një çmimi në Festivalin e Filmit Sundance 2019, disa njerëz e kanë akuzuar atë për “seksualizim” të vajzave të reja dhe “ushqyerje të pedofilisë.”

“Cuties”, flet për një vajzë 11-vjeçare, Amy Pason e cila i bashkohet një grupi kërcimi të quajtur “Cuties” në shkollë dhe shpejt bëhet e vetëdijshme për feminitetin e saj teksa rritet, duke krijuar konflikte dhe zënka me nënën e saj.

Netflix defends Cuties as people threaten to cancel subscriptions | Metro  News

356 Days

Ky film polak, i cili është përshkruar nga disa si “pornografi e butë”, ndjek një grua që rrëmbehet dhe sulmohet seksualisht nga një anëtar i një familjeje mafioze, e cila i jep asaj një vit që të dashurohet me të ndërsa ajo mbahet e zënë rob.

Shumë e kanë akuzuar atë për erotizim të sindromës së Stokholmit. Një peticion që kërkon heqjen e tij nga Netflix thotë se filmi “përjetëson magjepsjen e kulturës së përdhunimit”.

Does Laura Die In 365 Dni? What the Books Reveal About the Ending

13 Reasons Why

Drama e adoleshencës është kritikuar gjerësisht për përshkrimin e saj të vetëvrasjes adoleshente. Prodhuar nga aktorja-këngëtarja Selena Gomez, ajo përqendrohet në një nxënëse 17-vjeçare të shkollës së mesme që vret veten, duke lënë pas 13 kaseta për 13 njerëz të ndryshëm që ajo mendonte se ishin thelbësore në vendimin e saj për të kryer vetëvrasje.

Organizatat e shëndetit mendor kanë thënë që shfaqjet si ajo “mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë” dhe shkollat madje u kanë dërguar letra prindërve që t’i paralajmërojnë ata rreth serialit.

Netflix mori kritikat më të mëdha për një finale të sezonit, e cila fillimisht paraqiti një skenë vetëvrasjeje tre minuta të gjatë. Skena është fshirë që atëherë.

13 Reasons Why': Meet the 7 new actors on season 2 - Insider

Indian Matchmaking

Shfaqja e ‘dating’ Indian Matchmaking shkaktoi një reagim të madh te shikuesit kur u publikua. Ndjek një shërbim mblesërie për indianët dhe indiano-amerikanët dhe është përshkruar nga disa shikues si shumë “seksiste”.

Shumë akuzuan serialin për mbështetjen e ideve, si martesat e rregulluara dhe forcimin e stereotipeve që tashmë ekzistojnë.

Indian Matchmaking: An 8-episode of misguided gender politics, ultimately a  betrayal for Indian audiences | Lifestyle News,The Indian Express

Cooking on High

Netflix u detyrua të hiqte programet e saj të përqendruara në kanabis si “Cooking on High”, “The Legend of 420” dhe “Disjointed” nga shërbimi i tij në Singapor.

Kjo ishte për shkak të një kërkese me shkrim nga Autoriteti i Zhvillimit të Medias në Singapor Infocomm (IMDA).

Singapori ka disa nga ligjet më të ashpra në botë të drogës. Qyteti-shtet ka një politikë të tolerancës zero për drogat e paligjshme dhe u imponon burgime të gjata përdoruesve të dënuar. Sipas grupeve të të drejtave, ajo ka varur qindra njerëz për shkelje droge gjatë dekadave të fundit.

Food Competition Goes To Pot With 'Cooking On High'

Messiah

Seriali Thriller “Messiah” u anulua nga Netflix pas vetëm një sezoni pas akuzave që përmbante një ndjenjë anti-islamike nëntekstuale.

Shfaqja paraqiste Michelle Monaghan si një agjente e CIA-s që heton një figurë enigmatike të njohur si Al-Masih, i cili ndërton një legjion pasuesish pasi pretendon se u dërgua në Tokë nga një fuqi më e lartë.

Në eskatologjinë islamike, Al-Masih ad-Dajjal është një figurë e keqe e krahasueshme me Antikrishtin – emri i të cilit përkthehet në “mesia i rremë, gënjeshtar, mashtrues” në arabisht.

Messiah' Ending Explained: What Happened at the End and What It Means for  Season 2

The First Temptation of Christ

Më shumë se dy milion njerëz nënshkruan një peticion duke bërë thirrje që Netflix të hiqte këtë komedi, e cila përshkruan Jezusin si një homoseksual.

Tundimi i Parë i Krishtit është një shfaqje e bërë nga një grup komik brazilian YouTube, që nënkupton që Jezusi është në një marrëdhënie seksuale me mikun e tij Orlando.

Eduardo Bolsonaro, djali i presidentit brazilian, shkroi në mediat sociale: “Ne mbështesim lirinë e shprehjes, por a ia vlen të sulmosh besimin e 86 përqind të popullsisë?”

Netflix ordered to remove comedy depicting Jesus as gay in Brazil -  Business Insider

The Goop Lab

“The Goop Lab” i Gwyneth Paltrow është filmuar në zyrat e markës Wellness të aktorit dhe eksploron efektivitetin e terapive alternative për sëmundjet fizike dhe mendore.

Shefi ekzekutiv i NHS Anglisë argumentoi se ai paraqet një “rrezik të konsiderueshëm shëndetësor” për publikun dhe përhap “dezinformimin”.

Ai kritikoi markën e Paltrow për “shitjen e mjeteve kundër vampirëve psikikë” dhe “pretendimi i se kremrat kimik kundër diellit janë një ide e keqe”.

Sure, 'The Goop Lab' Is Absurd—but It Also Offers Hope - SuccessDigest

Atypical

Ky serial paraqet një djalosh të shkollës së mesme të quajtur Sam i cili ka autizëm. Shumë kanë kritikuar mungesën e njerëzve autikë që punojnë në prapaskenë ose në ndonjë rol kryesor.

Mickey Rowe, i cili ishte aktori i parë autik që luajti rolin kryesor në “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time”, tha se ishte i zhgënjyer që në disa raste prindërit e Sam e shikonin autizmin e djalit të tyre si “një tragjedi”. Të tjerët e kritikuan atë për përshkrimin e Samit si një “robot” pa sens humori. /Insajderi.com

Here's what Netflix's Atypical gets right (and not so right) about autism -  ABC News

Burimi: Independent.co.uk