Disa të vdekur nga çatia që rrëzohet në krematoriumin në Indi

Disa të vdekur nga çatia që rrëzohet në krematoriumin në Indi

Të paktën 19 njerëz vdiqën kur një çati e një strehe në një strukturë kremimi në Indinë veriore u shemb të dielën, tha policia, transmeton Insajderi.

Kulmi në vend, në rrethin Ghaziabad të shtetit Uttar Pradesh, u rrëzua kur rreth 40 njerëz ishin strehuar nën strukturë për të dalë nga shiu, duke i bllokuar ata nën rrënoja, tha komisioneri i divizionit Anita C Meshram, raporton Al Jazeera.

Sipas raporteve, shumë viktima ishin të afërm të një banori lokal, ritet e fundit të të cilit po kryheshin. Shkaku i shembjes nuk ishte i qartë menjëherë, por autoritetet planifikojnë të hetojnë aksidentin.

“Ne do të kryejmë një hetim për çështjen dhe do të gjejmë se kush është përgjegjës – nëse është ndërtuesi, zyrtarët ose punëtorët e këshillit bashkiak, sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Meshram.

Ndërkohë, shefi i policisë së zonës Iraj Raja i tha agjencisë së lajmeve dpa: “Çatia në kompleksin e djegies, mbi 30 metra të gjatë, u shemb papritmas dhe 38 njerëz u bllokuan. Nëntëmbëdhjetë njerëz u vranë në vendin e ngjarjes ose ndërsa po çoheshin në dy spitale aty pranë”.

Nëntëmbëdhjetë të tjerë po trajtoheshin në spitale. Numri i të vdekurve mund të rritet, ndërsa disa nga të plagosurit pësuan plagë të rënda, shtoi Raja.

Punëtorët e shpëtimit po kalonin nëpër rrënoja për të përcaktuar nëse kishte më shumë viktima, tha policia. Autoritetet lokale thanë se ata kishin filluar një hetim mbi aksidentin.

Ata premtuan veprim të rreptë nëse do të zbulohej se zyrtarët kishin qenë të butë. Kryeministri indian Narendra Modi dhe presidenti Ram Nath Kovind dërguan ngushëllimet e tyre, edhe kur agjensitë shtetërore drejtuan kompensimin monetar për të afërmit e viktimave. /Insajderi.com