Disa të vrarë në ditën më të përgjakshme të protestave Myanmar anti-grusht shteti

Disa të vrarë në ditën më të përgjakshme të protestave Myanmar anti-grusht shteti

Forcat e sigurisë në Mianmar lëvizën shpejt për të shtypur protestat kundër sundimit ushtarak të dielën, duke qëlluar me plumba drejt demonstruesve në qytetin kryesor të Yangon dhe qytete të tjera, duke vrarë të paktën katër vetë dhe duke plagosur disa në ditën më të përgjakshme të protestave, transmeton Insajderi.

Policia ishte në fuqi herët dhe hapi zjarr në pjesë të ndryshme të Yangon pasi granata tronditëse, gaz lotsjellës dhe të shtëna në ajër dështuan për të shpërndarë turmat. Ushtarët gjithashtu përforcuan policinë, raporton Al Jazeera.

Grupi mediatik Myanmar Noë postoi një video të një të plagosuri të shtrirë në rrugë pranë kryqëzimit të Qendrës Hledan në Yangon dhe tha se ai ishte “qëlluar në zonën e gjoksit nga ato që dukej se ishin municione të gjalla”.

Një burrë që ishte dëshmitar i të shtënave i tha Revistës Frontier se policia kishte qëlluar drejtpërdrejt ndaj protestuesve që strehoheshin në një stacion autobusi dhe se “një person vdiq dhe të tjerët janë plagosur”. /Insajderi.com