Disa zakone me të cilat duhet të nisni mëngjesin tuaj

Disa zakone me të cilat duhet të nisni mëngjesin tuaj

Rutina jonë e mëngjesit vazhdon pothuajse në të njëjtën mënyrë për shumicën prej nesh.

Por pak do të kishin menduar se gjithçka që ju duhet të bëni është të shtoni disa aktivitete të thjeshta por shumë efektive dhe fillimi i ditës suaj do të bëhet shumë më i lehtë, njofton Insajderi.

Masazhoni veshët

Masazhimi i veshëve mund t’ju ndihmojë të zgjoheni plotësisht. Kjo mund të bëhet herët në mëngjes ndërsa jeni akoma i shtrirë në shtrat. Zbatimi i stimulimit në pjesët e ndjeshme të veshit mund të ketë një efekt pozitiv në atë se sa energjik dhe të gjallë ndiheni.

Pini një gotë ujë të ngrohtë me limon

Ka shumë arsye pse duhet të ndërroni kafenë e mëngjesit me një gotë uji të ngrohtë. Do të përmirësojë punën e sistemit tuaj të tretjes, veshkave dhe zorrëve; mund të ndihmojë në largimin e toksinave nga trupi juaj; mund të forcojë imunitetin tuaj – përfitimet janë të qarta për tu parë.

Ju nuk keni pse të shtrydhni lëngun nga një limon i tërë për një gotë, megjithatë – një e katërta është e mjaftueshme. Nëse vendosni të pini këtë, është një ide e mirë të prisni 20-30 minuta para se të hani mëngjes.

Pastroni gjuhën tuaj.

Të gjithë e dimë që duhet të pastroni dhëmbët dy herë në ditë. Por nuk duhet të ndaleni këtu: një numër i madh bakteresh grumbullohen gjithashtu në gjuhën tuaj, dhe është kjo që mund t’ju japë erë të keqe të gojës dhe mund të çojë në pllaka dentare, prishje të dhëmbëve dhe probleme me mishrat e dhëmbëve.

Në mënyrë që të pastroni gjuhën tuaj, gjithçka që ju nevojitet është një furçë dhëmbësh e zakonshme. Vetëm kini kujdes që të mos e pastroni shumë fort, përndryshe mund të dëmtoni sipërfaqen e gjuhës tuaj.

Hani një lugë mjaltë.

Mjalti ju mbush me energji, stimulon kujtesën dhe produktivitetin tuaj, kuron kollën dhe lehtëson simptomat e alergjisë.

Për këto arsye dhe më shumë, duke filluar ditën tuaj me një lugë çaji me mjaltë është padyshim një ide e mirë.

Në rastin ideal, duhet të jetë mjaltë i freskët, natyral dhe duhet ta konsumoni 10-15 minuta para se të hani mëngjes. Nëse është shumë i ëmbël për ju, mund ta tretni në një gotë ujë – efekti do të jetë shumë i njëjtë.

Lani gojën me tretësirë të peroksidit të hidrogjenit.

Ju mund ta përfundoni rutinën tuaj të mëngjesit duke larë gojën me tretësirë të peroksidit të hidrogjenit.

Nuk ka asgjë të rrezikshme për këtë për sa kohë që ju qëndroni në raportin e duhur: 5-7 pika të një tretësire 3% për 50 ml ujë.

Përveç kësaj, sigurohuni që shtoni tretësirë në ujë sesa anasjelltas. Kjo procedurë mund të ndihmojë në zbardhjen e dhëmbëve, largimin e erës së keqe të gojës dhe shërimin dhe mbrojtjen e mishit të dhëmbëve. /Insajderi.com

E rekomanduar: Të gjitha arsyet pse duhet të pini një gotë ujë të nxehtë

Burimi: Bright Side