Dita e 40-të e luftës: Rusia kërkon të mobilizojë fshehurazi 60 mijë rezervistë

Dita e 40-të e luftës: Rusia kërkon të mobilizojë fshehurazi 60 mijë rezervistë

Varret masive dhe civilët “ekzekutohen”: Imazhet nga AFP të shtunën tregojnë trupat e të paktën 20 burrave të gjetur të shpërndarë nëpër një rrugë në Bucha, për të cilën zyrtarët ukrainas thonë se sapo ishte çliruar nga forcat ruse. Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se pamjet e gjera ishin “të rreme”. Gazetarët e CNN vëzhguan gjithashtu një varr masiv në qytet, ku kryetari i bashkisë së Bucha tha se mund të kishte deri në 300 viktima të varrosura në vend. Kryebashkiaku Anatoliy Fedoruk i tha Reuters se civilët ishin “ekzekutuar”.

Zelensky zemërim: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky bëri thirrje për t’i dhënë fund “krimeve të luftës” ruse në një fjalim video të dielën dhe që liderët rusë të mbahen përgjegjës për veprimet e ushtrisë. Unë dua që të gjithë liderët e Federatës Ruse të shohin se si po përmbushen urdhrat e tyre. Ai më herët i quajti ngjarjet në Bucha “gjenocid”.

Orban i Hungarisë e quan Zelensky një “kundërshtar”: Kryeministri hungarez Viktor Orban tha në fjalimin e tij të fitores, rizgjedhja e tij dërgon një mesazh jo vetëm për Bashkimin Evropian, por edhe për Zelenskyn, të cilin ai e quajti së bashku me një mori ankesash të tjera të perceptuara si “kundërshtarët”. Orban njihet si aleat i presidentit rus Vladimir Putin.

Në terren: Qyteti i rrethuar i Mariupolit është ende një vatër për luftime dhe sulme ajrore dhe mbetet një “objektiv kryesor i pushtimit rus”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar në një raport të inteligjencës. Qyteti bregdetar jugor i Odesa u  sulmua të  dielën, me një zyrtar lokal që tha se një sulm raketor rus kishte goditur “infrastrukturën kritike”. Qyteti verior i Chernihiv është  shkatërruar rreth 70%  pas një sulmi nga trupat ruse, tha kryebashkiaku i qytetit. Dhe guvernatori ushtarak rajonal i Kharkiv tha se forcat ruse kishin qëlluar në një zonë, duke shkaktuar viktima civile.

Vritet regjisori: Regjisori lituanez i dokumentarit Mantas Kvedaravičius u vra në Mariupol , njoftoi të dielën në Twitter agjencia e informacionit e Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës. Dokumentari i tij i vitit 2011 “Barzakh” u fokusua në luftën e Rusisë në Çeçeni dhe i dha atij Çmimin e Filmit Amnesty International.