Dita e 56-të e luftës: Më të rejat nga Ukraina

Dita e 56-të e luftës: Më të rejat nga Ukraina

Pushtimi i Rusisë është i përqendruar në Ukrainën lindore. Trupat kundërshtare mbeten të bllokuara në luftime përgjatë vijës së frontit 300 milje (480 km)

Ministria ruse e mbrojtjes u ka dhënë forcave ukrainase, të cilat janë të ngujuara në kompleksin e fabrikës së çelikut Azovstal në qytetin port të Mariupol, një ultimatum të ri, që të lënë armët e tyre deri në orën 11:00 GMT të mërkurën.

Asnjë ushtar i vetëm ukrainas nuk pranoi të njëjtën ofertë të martën, tha ministria në një deklaratë

Por Ukraina ka arritur një marrëveshje paraprake me Rusinë për evakuimin e civilëve, tha zëvendëskryeministri. Këto kanë qenë të vështira për t’u zbatuar në luftë deri më tani

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar ka akuzuar Rusinë për “sulme pa dallim” në qytetin port të Mariupol

Përballë sulmit të Moskës, trupat ukrainase kanë mbajtur deri tani linjën, sipas Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës.

Ukraina gjithashtu pretendon se ka bërë kundërsulme duke rimarrë qytetin Maryinka, afër Donetsk

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se nëse Ukraina do të kishte akses në armë më të mira, “ne do t’i kishim dhënë fund kësaj lufte”.

Në diplomaci:

Aleatët e Ukrainës në Perëndim janë zotuar të rrisin ndihmën ushtarake, duke i siguruar Kievit avionë ushtarakë shtesë

Administrata Biden thuhet se po planifikon të shpallë 800 milion dollarë të tjera ndihmë ushtarake

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha se ai po furnizonte raketa kundër anijeve Brimstone dhe kancelari gjerman Olaf Scholz tha se Berlini do të sigurojë financa për të ndihmuar Ukrainën të blejë armë të prodhimit gjerman.