Dita e 62-të e luftës: Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Dita e 62-të e luftës: Ngjarjet e fundit nga lufta Ukrainë – Rusi

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov thotë se dërgesat perëndimore të armëve në Ukrainë do të thotë se NATO është “në thelb e angazhuar në luftë me Rusinë” dhe se ekziston rrezik “i konsiderueshëm” që konflikti të bëhet bërthamor.

Ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba përgjigjet se Lavrov thjesht po përpiqet të “trembë botën që të mos mbështesë Ukrainën”Rusia më herët tha se kishte sulmuar gjashtë objekte hekurudhore në Ukrainën qendrore dhe perëndimore, me qëllim të bllokimit të furnizimit me armatim të huaj në Ukrainë.

Të paktën pesë persona u vranë dhe 18 u plagosën në sulmet, thanë zyrtarët lokalë

Presidenti Volodymyr Zelensky tha në fjalimin e tij të natës me video drejtuar kombit se është e pamundur të parashikohet se kur do të përfundojë lufta, por ai pretendoi se fitorja e Ukrainës ishte e pashmangshme, raporton BBC.

Në Kherson, i vetmi qytet i madh që Rusia ka marrë dhe vazhdon të pushtojë, njerëz të armatosur rusë morën kontrollin e ndërtesës së këshillit, tha kryebashkiaku.

Shtëpia e Bardhë thotë se një ish-gjimnast i identifikuar si zonja e Putinit mund të përballet ende me sanksione, pasi doli një raport se zyrtarët amerikanë ishin të shqetësuar se vënia në shënjestër e saj mund të zemëronte Putinin.