Doktori heroik romun dërgohet për trajtim në Belgjikë pasi shpëtoi pacientët nga zjarri

Doktori heroik romun dërgohet për trajtim në Belgjikë pasi shpëtoi pacientët nga zjarri

Një mjek rumun që pësoi djegie të rënda pasi u përpoq të shpëtojë pacientët me Covid-19 nga një zjarr në spital është dërguar në Belgjikë për mjekim.

Dr Catalin Denciu u quajt “heroik” nga kryeministri Ludovic Orban, i cili vlerësoi “guximin dhe shpirtin e tij të veçantë të sakrificës” duke u përpjekur për të shpëtuar pacientët.

Dhjetë pacientë vdiqën në flakë në spitalin në Piatra Neamt të shtunën.

Një hetim ka nisur për mënyrën se si shpërtheu zjarri vdekjeprurës në njësinë e kujdesit intensiv të spitalit publik.

Zjarri u përhap gjithashtu në një dhomë ngjitur.

Shtatë burra dhe tre gra, të moshës midis 67 dhe 86 vjeç, vdiqën në zjarr. Gjashtë pacientë të tjerë Covid-19 të plagosur në zjarr u transferuan në një spital tjetër në qytetin e Iasi.

Dr Denciu u transferua në spitalin ushtarak të Mbretëreshës Astrid të Belgjikës, pasi ishte dërguar në kryeqytetin Bukuresht pasi kishte pësuar djegie të shkallës së dytë në të tretë në 40% të trupit të tij, thanë zyrtarët.

Presidenti rumun Klaus Iohannis e quajti atë një “tragjedi të madhe” dhe tha se ishte e rëndësishme të zbulohej se çfarë kishte ndodhur “për të shmangur situata të ngjashme në të ardhmen”.

Disa raporte sugjerojnë që një pajisje mjekësore ka marrë flakë, duke ndezur një bombolë oksigjeni aty pranë. Zyrtarët rajonalë thonë se njësia u zhvendos nga kati i tretë i spitalit në të dytin pa njoftim zyrtar./Insajderi.com

BBC News