Domate qershiza në uthull

Domate qershiza në uthull

Në Shqipëri nuk ka shumë prodhim të domateve qershi prandaj, ndryshe nga domatet tona, ato qershi mund t’i konservoni në çdo kohë, për t’i përdorur më vonë me pjatat e ngrohta të dimrit.

Nga Living, Fotografia Armand Habazaj

PËRBËRËSIT:
500g domate qershiza, 200ml uthull vere e bardhë, 1 lugë gjelle kripë, 1 lugë gjelle sheqer, 20 thelpinj hudhër, piper i zi kokërr,
1 degë rozmarinë.

Përgatitjta:

Domatet pastrohen dhe futen në ujë të vluar për 30 sekonda. Nxirren dhe pasi iu qërohet lëkura, hidhen në tenxheren ku kemi vëmë të ziejë uthulla. I lëmë 2 minuta, i nxjerrim, i kullojmë dhe i fusim në kavanoz. Në po të njëjtën tenxhere fusim për 1 minutë edhe thelpinjtë e hudhrës. I kullojmë edhe ato dhe i vendosim nëpër kavanoza. Uthullën e ziejmë edhe njëherë dhe ashtu të nxehtë, e hedhim sipër domateve. Mbyllim kavanozat dhe i ruajmë në një vend të errët e të thatë.