Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Dritan Abazoviqi merret në pyetje nga policia

Rruga nuk do të emërojë shefat e qendrave të sigurisë në Mal të Zi, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, duke komentuar reagimin e një pjese të publikut pasi Haris Gjurgjeviq u emërua shef i policisë në Pljevlja, njofton Insajderi.

Pas dëgjimit në Departamentin Special të Policisë, Dritan Abazoviq tha se ishte e nevojshme të kontrollohej se për çfarë bëhej fjalë, dhe cilat ishin motivet e një reagimi të tillë nga publiku, dmth nëse ishin referenca profesionale apo personale që ishin, thotë ai, më pak të rëndësishme.

“Ne nuk do të jemi në gjendje të funksionojmë nëse një opsion i caktuar politik, i cili nuk i pëlqen disa emërime, organizon protesta”, tha zëvendëskryeministri malazez, Abazoviq.

Nëse lëshimi profesional është arsyeja e protestës, pohoi ai, atëherë kjo është shqetësuese dhe duhet të merret parasysh, raporton rtcg.

“Nuk ka të paprekshëm, nuk ka problem t’i zëvendësojë ato nëse ka kushte për atë. Dhe unë dënoj mesazhet shoviniste dhe nacionaliste të dëgjuara nga një grup më i vogël njerëzish. Kjo nuk kontribuon në paqe dhe bashkëjetesë”, tha Abazoviq, duke shtuar se qytetarët sigurisht që kanë të drejtë të shprehin pakënaqësi, por që është e papranueshme nëse motivohet nga përkatësia fetare ose politike.

Kujtojmë se qytetarët protestuan mbrëmë përpara Qendrës së Sigurisë në Pljevlja për shkak të emërimit të Haris Gjurđeviq, si shefi i ri i policisë në atë qytet, ndërsa komitetet e Pljevlja të Nova, Demokratët, DNP dhe Lëvizja për Pljevlja kërkuan nga Qeveria të anulohet vendimi për emërimin e Gjurçeviqit./Insajderi.com