Duhet të hiqni dorë nga këto rutina ditore

Duhet të hiqni dorë nga këto rutina ditore

Disa nga zakonet tona, mund të jenë të dëmshme në planin afatgjatë, si veshja e xhinseve shumë të ngushta ose përdorimi i balsamit për buzë.

Mund të mos e kuptojmë, mirëpo ka disa efekte anësorë aspak të shëndetshme, të gjërave që bëjmë çdo ditë, njofton Insajderi.

Aplikimi i përditshëm i grimit.

Kjo është veçanërisht vlen për kohët mot të nxehtë ose gjatë palestrës kur fytyra juaj tenton të djersitet. Grimi nuk e lë lëkurën të qetësohet në mënyrë korrekte dhe ndalon poret tona të djersiten siç duhet. Në fakt mund të jetë shumë e dëmshme për lëkurën tonë pasi mund të shkaktojë sëmundje dhe çrregullime të ndryshme.

Përdoni shampon e flokëve para kondicionerit.

Përdorimi shampos së pari në fakt mund t’i bëjë flokët më të yndyrshëm. Nëse jeni dikush, flokët e të cilit bëhen me vaj dhe pa volum atëherë po i lani gabimisht. Mund të jetë më mirë të aplikoni kondicioner para shampos për flokët që janë të thatë dhe të dëmtuar.

Po përdorni të njëjtin produkt të kujdesit për fytyrë për më shumë se 10 vjet..

Meqenëse nevojat e lëkurës sonë ndryshojnë vazhdimisht me kalimin e kohës, është e rëndësishme të qëndroni në përditësim me produktet dhe rutinat e duhura. Për shembull, ndërsa plakemi, lëkura jonë bëhet më e hollë, që do të thotë se duhet të përdorim produkte më të ndjeshme dhe hidratuese.

Përdorni shpesh balsam për buzë.

Aplikimi i vazhdueshëm i balsamit të buzëve mund të jetë i dëmshëm për buzët tona sepse parandalon rënien e qelizave të vjetra të lëkurës. Për më tepër, ka shqetësime në lidhje me nivelin e toksinave në produktet tona të buzëve, të cilat mund të hyjnë drejtpërdrejt në trupin tonë përmes gojës.

Vishni shpesh xhinse ose pantallona të ngushta..

Ky artikull i gardërobës në të vërtetë mund të jetë i dëmshëm për muskujt dhe rrjedhën e gjakut, duke çuar në komplikime shëndetësore siç është paralizimi i përkohshëm. Në veçanti, nëse rregullisht jeni në lëvizje më xhinse të ngushta, ënjtja mund të ndodhë rreth muskujve, nervave dhe enëve të gjakut. /Insajderi.com

Burimi: Bright Side