Dy gazetarë spanjollë të vrarë në sulmin e Burkina Fasos, konfirmohet nga kryeministri i Spanjës

Dy gazetarë spanjollë të vrarë në sulmin e Burkina Fasos, konfirmohet nga kryeministri i Spanjës

Dy gazetarë spanjollë që u zhdukën më parë këtë javë në Burkina Fason Lindore u vranë në një pritë, ka konfirmuar qeveria e Spanjës, transmeton Insajderi.

Të dy spanjollët, së bashku me një shtetas Burkinabe dhe një shtetas irlandez, u zhdukën të hënën pranë një parku kombëtar afër kufirit me Benin pasi individë të armatosur sulmuan një kolonë të forcave të sigurisë dhe të huajve, raporton Al Jazeera.

“Lajmi më i keq është konfirmuar”, tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez në llogarinë e tij në Twitter të martën, duke dërguar ngushëllimet e tij për familjet e dy burrave. Ai i quajti ata si David Beriain dhe Roberto Fraile.

Përkthimi: Lajmi më i keq është konfirmuar. Gjithë dashuria për të afërmit dhe miqtë e David Beriain dhe Roberto Fraile, të vrarë në Burkina Faso. Dhe njohja jonë për ata që, si ata, kryejnë gazetari të guximshme dhe thelbësore nga zonat e konfliktit çdo ditë.

Shtetasit spanjollë janë nga Spanja Veriore dhe po punonin për një dokumentar se si autoritetet e Burkina Faso po trajtonin gjuetinë e pahijshme dhe mbi komunitetet e njerëzve që jetojnë në park, tha Arancha González Laya, Ministri i Punëve të Jashtme të Spanjës, në një konferencë shtypi më herët të martën. Ata po udhëtonin në kohën e sulmit në një grup me rreth 40 persona, shtoi ajo.

“Është një zonë e rrezikshme ku zakonisht veprojnë terroristë, banditë, xhihadistë”.

Në vitet e fundit Burkina Faso është kapluar nga dhuna e përshkallëzuar që është përhapur në të gjithë rajonin e Sahelit në disa vende duke përfshirë Nigerin dhe Mali. Qeveria e saj konfirmoi më herët të martën se katër persona – tre të huaj dhe një shtetas Burkinabe – ishin zhdukur. Burimet e sigurisë të cituara nga agjencitë e lajmeve kishin thënë se të tre të huajt ishin gjetur të vdekur, por në një deklaratë qeveria tha se fotografitë e pretenduara të trupave që qarkullojnë tani në mediat sociale nuk ishin identifikuar zyrtarisht si ato të të zhdukurve.

Qeveria irlandeze, ndërkohë, tha se ishte “e vetëdijshme për raportet dhe po bashkëpunon ngushtë me partnerët ndërkombëtarë në lidhje me situatën në terren”.

Christophe Deloire, sekretari i përgjithshëm i Reporterëve pa Kufij, tha në Twitter vëzhguesi i shtypit kishte mësuar nga burime zyrtare në Burkina Faso se tre gazetarë, përfshirë dy reporterë spanjollë, të cilët po hetonin gjuetinë pa leje “u vranë në një sulm në lindje të vendit”.

Dy ushtarë të plagosur në sulm dhe të evakuuar në një spital ushtarak në kryeqytetin, Ouagadougou, i thanë agjencisë së lajmeve Associated Press se ata u sulmuan nga një grup i armatosur i cili ishte më i madh se patrulla e tyre prej 15 personash.

Një ushtar u qëllua në këmbë dhe tjetri në krah, duke bërë që ai të amputohej.

Kur luftëtarët sulmuan, ushtarët u përpoqën të formonin një mburojë mbrojtëse rreth të huajve, por sapo pushimi pushoi, ata kuptuan se ishin zhdukur, tha një nga ushtarët.

“Ne u dekurajuam. Kjo është sikur të dilni nga shtëpia juaj me 10 persona, të shkoni në punë dhe pastaj të ktheheni me tetë persona. Çfarë u thoni familjeve të atyre dy personave?” tha një nga ushtarët.

Të huajt kishin udhëtuar me rojet për afërsisht një javë. Dy prej tyre ishin gazetarë dhe një ishte trajner, thanë ushtarët. Rojet po kryenin misionin e tyre të parë në Parkun Kombëtar Arly pasi mbaruan një program trajnimi gjashtë-mujor kundër gjuetisë pa leje, tha ai.

Sulmet nga al-Kaeda dhe grupet e lidhura me ISIL që nga viti 2015 kanë vrarë pothuajse 1,100 njerëz dhe kanë zhvendosur më shumë se një milion në të gjithë Burkina Faso. Shumë punëtorë të tjerë të huaj janë rrëmbyer.

Në janar të këtij viti, një prift u zhduk në juglindjen e vendit, duke shkaktuar frikë se ai ishte rrëmbyer.

Gushtin e kaluar, imami i madh i qytetit verior të Djibo u gjet i vdekur tre ditë pasi njerëzit e armatosur ndaluan makinën me të cilën po udhëtonte dhe e rrëmbyen atë.

Në mars 2019, një prift në Djibo u rrëmbye dhe në shkurt 2018, një misionar katolik, Cesar Fernandez, u vra në qendër të vendit. /Insajderi.com