Dy gjyqtare të Gjykatës Supreme në Afganistan vriten nga disa të armatosur

Dy gjyqtare të Gjykatës Supreme në Afganistan vriten nga disa të armatosur

Dy gjyqtare të Gjykatës Supreme në Afganistan janë vrarë në mëngjesin e së dielës nga disa persona të armatosur, identiteti i të cilëve ende nuk dihet, transmeton Insajderi.

Të dyja gjyqtaret të cilat ende mbesin të paidentifikuara u qëlluan me armë dhe shoferi i tyre është plagosur, përderisa ishin duke shkuar në punë.

Ky sulm vjen në kohën kur Qeveria e Afganistanit është duke zhvilluar bisedime me përfaqësues të talibanëve për të arritur paqe për vendin, raporton Reuters, transmeton Insajderi.

Një zëdhënës i talibanëve ka thënë se luftëtarët e saj nuk ishin të përfshirë në këtë sulm.

Ndërsa, presidenti afgan, Ashraf Ghani, me anë të një deklarate të lëshuar ka dënuar sulmet ndaj civilëve nga talibanët dhe grupet e tjera militante.

Këto ditë atje është duke tërhequr trupat ushtarakë edhe SHBA-ja. /Insajderi.com