Dy policë afganë u vranë ndërsa Kabuli u godit nga shpërthimet e bombave

Dy policë afganë u vranë ndërsa Kabuli u godit nga shpërthimet e bombave

Dy policë afganë u vranë kur shpërthyen tre “bomba ngjitëse” të ndara në Kabul, dhuna e fundit që goditi kryeqytetin afgan në javët e fundit, transmeton Insajderi.

Policët u vranë kur bomba e bashkangjitur në automjetin e tyre shpërtheu në një lagje qendrore të Kabulit të shtunën, u tha gazetarëve zëdhënësi i policisë Ferdaws Faramarz, raporton Al Jazeera.

Një civil u plagos gjithashtu në shpërthim, tha Faramarz. Dy personel të sigurisë u plagosën në një sulm tjetër të ngjashëm me bombë që synonte një automjet të dytë policor në një rreth perëndimor të Kabul, tha Faramarz.

Ai tha se një bombë e tretë shpërtheu gjithashtu në qytet por nuk shkaktoi viktima. Në muajt e fundit, Kabul dhe disa provinca të tjera të Afganistanit janë tronditur nga dhuna vdekjeprurëse, përfshirë bombardimet, sulmet me raketa dhe vrasjet në shënjestër. /Insajderi.com