Dy shpërthime bombash vrasin të paktën 14 persona në Bamiyan të Afganistanit

Dy shpërthime bombash vrasin të paktën 14 persona në Bamiyan të Afganistanit

Të paktën 14 njerëz janë vrarë dhe 45 të tjerë janë plagosur kur dy shpërthime ndodhen në një treg në qytetin Bamiyan në Afganistanin qendror, sipas pohimeve të zyrtarëve afgan, transmeton Insajderi.

Zabardast Safai, shefi i policisë së provincës tha të martën se eksplozivët ishin fshehur në anë të një rruge në Bamiyan, që është shtëpi për shumë anëtarë të pakicës etnike, kryesisht Shia Hazara, raporton Al Jazeera.

Viktimat përfshinin 12 civilë, përfshirë fëmijë dhe dy oficerë të policisë rrugore. Sipas Ministrisë së Brendshme, shpërthimet u përshkuan në treg në orën e pikut të mbrëmjes.

Zëdhënësi Tariq Arian tha se dy bomba magnetike shkaktuan shpërthimet në treg të mbushur me njerëz, duke e quajtur atë një “krim i pafalshëm”. “Kur arrita në treg … gjithkund kishte ende gjak dhe pjesë të trupit. Shpërthimi ndodhi kur njerëzit ishin të zënë me pazar”, tha banori lokal Anwar Saadatyar për agjencinë e lajmeve AFP.

“Unë vizitova spitalin më vonë dhe pashë njerëz që qanin për të afërmit e tyre të cilët u vranë ose u plagosën nga shpërthimet”, tha ai. “Kishte kaq shumë njerëz të plagosur sa që mjekët nuk dinin kë të mjekonin më parë. Unë kurrë nuk do ta harroj atë skenë”.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë. Talebanët, e cila ka qenë e përfshirë në një rebelim kundër administrimit të huaj të mbështetur nga Kabuli pasi u rrëzua në fund të vitit 2001, ka mohuar përfshirjen në shpërthimet. /Insajderi.com