Dyshimet e Rusisë për sulmin kimik në Siri

Dyshimet e Rusisë për sulmin kimik në Siri

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka thënë sulmi kimik i raportuar në Siri u organizua nga agjentë të huaj.

Rusia, e cila ka forca ushtarake të vendosura në Siri në mbështetje të qeverisë, ka paralajmëruar se goditjet ajrore të SHBA-së, në Siri rrezikojnë të fillojnë një luftë.

Sekretari i përgjithshëm i OKB-së ka thënë se Lindja e Mesme është “në kaos” dhe Lufta e Ftohtë është “prapa një hakmarrje”.

Inspektorët e pavarur të armëve kimike pritet të mbërrijnë në fushën e sulmit të supozuar të shtunën.

Gjatë një konference shtypi të premten, Lavrov tha se ai kishte “prova të pakundërshtueshme” se sulmi ishte organizuar si pjesë e një “fushate rusofobike” të udhëhequr nga një vend, të cilin nuk e kishte emëruar.

Një delegacion i Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) do të fillojë hetimet në rajonin e Ghouta të Sirisë në të shtunën, por disa detaje pritet të dalin në qarkullim rreth lëvizjeve të tij për arsye sigurie.