E ashtuquajtura “Zombi Angelina Jolie” e Iranit lirohet nga burgu vetëm disa ditë pasi mori një dënim prej 10 vitesh

E ashtuquajtura “Zombi Angelina Jolie” e Iranit lirohet nga burgu vetëm disa ditë pasi mori një dënim prej 10 vitesh

Një grua iraniane që e bëri veten të dukej si një “zombie” Angelina Jolie në Instagram është liruar vetëm disa ditë pasi iu dha një dënim drakonian.

Fatemeh Khishvand u fotografua me nënën e saj pasi u la e lirë me kusht pas një kthese nga shteti dhe “presionit masiv të medias”.

19-vjeçarja, e cila quhej Sahar Tabar, u bë një yll i mediave sociale ndërsa imazhet e saj shumë të shtrembëruar mashtruan njerëzit duke menduar se ajo kishte ndryshuar fytyrën e saj me kirurgji plastike për ta bërë atë të duket si një zombi.

Ajo postoi fotografitë rrënqethëse në mediat sociale si një “shaka”, por aftësitë e saj në Photoshop zemëruan regjimin e ashpër në Teheran dhe denimi i saj u prit me zemërim javën e kaluar, pasi ajo u dënua me 10 vjet në një burg brutal.

Fatemeh, e cila grumbulloi gati 500,000 ndjekës, tani është përsëri në shtëpi me familjen e saj në Teheran, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Rokna ndërsa transmetonte një intervistë me adoleshenten.

Gazetari iranian Masih Alinejad shkroi në Tëitter se lirimi i Fatemah erdhi pas “presionit masiv mediatik”.

Fatemeh, e cila përdori make-up dhe Photoshop për të arritur pamjen si zombie, u arrestua në tetor 2019.

Ajo u akuzua për korrupsion të të rinjve dhe mosrespektim të Republikës Islamike, dhe në prill ajo u lut që të lirohej, duke thënë se kishte kontraktuar Covid ndërsa ishte mbajtur në një burg famëkeq të vendit./Insajderi.com

Mirror