E kemi besuar gabim! Vitamina C dhe zinku nuk ndihmojnë në luftën kundër COVID-19

E kemi besuar gabim! Vitamina C dhe zinku nuk ndihmojnë në luftën kundër COVID-19

A mund të ju ndihmojë vitamina C dhe zinku për të luftuar Covid-19? Jo, madje as në doza të larta, sipas provës së parë të rastësishme klinike për të testuar dy suplementet nën mbikëqyrjen mjekësore, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Pavarësisht nga përdorimi i popullarizuar i vitaminës C dhe zinkut për të luftuar ose zvogëluar ashpërsinë e ftohjeve virale dhe gripit, studimi i ri, i botuar të premten në “JAMA Network Open”, zbuloi se dy suplementet nuk kishin asnjë përfitim për njerëzit që luftojnë Covid-19 .

Në fakt, zbulimet ishin aq pak mbresëlënëse sa studimi u ndalua herët.

“Fatkeqësisht, këto dy suplemente nuk arritën të përmbushin atë që besonim”, shkroi Dr. Erin Michos nga John Hopkins dhe Houston Methodist’s Dr. Miguel Cainzos-Achirica, në një editorial shoqërues.

“Glukonat zinku me dozë të lartë (zink), acid askorbik (vitaminë C), nuk i zvogëluan simptomat e SARS-CoV-2”, sipas kardiologut të Klinikës Cleveland, Dr. Milind Desai dhe një ekipi nga Klinika Cleveland.

Dozat e larta, megjithatë, shkaktuan disa efekte anësore të pakëndshme për pacientët që marrin suplemente. /Insajderi.com