Eboue pezullohet për një vit nga futbolli

Mbrojtësi i Sunderland Emmanuel Eboue, është përjashtuar nga futbolli për një vit nga të gjitha aktivitetet që kanë të bëjnë me këtë sport.

Eboue pezullohet për një vit nga futbolli

Ky dënim ka ardhur si pasojë e refuzimit të tij për ta paguar agjentin e tij, Sebastien Boisseau.

Lojtari ka apeluar këtë vendim, por që Komiteti Disiplinor i FIFA-së e ka refuzuar atë dhe tash vendimi është bërë i plotfuqishëm.

Eboue më parë ka luajtur edhe për Arsenalin dhe Galatasarayn. Ai kishte qëndruar gjashtë muaj jashtë fushave, derisa këtë sezon kishte nënshkruar marrëveshje me Sunderlandin. /Insajderi.com