Ekipi i OBSH-së viziton tregun e Wuhan-it, ku u zbulua për herë të parë COVID-19

Ekipi i OBSH-së viziton tregun e Wuhan-it, ku u zbulua për herë të parë COVID-19

Një ekip ekspertësh i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë duke hetuar origjinën e COVID-19 kanë vizituar tregun Huanan, tregun me shumicë tani të prodhimeve të detit në qytetin kinez të Wuhan ku u zbulua fillimisht Coronavirusi i ri, transmeton Insajderi.

Ekipi arriti në Huanan të dielën mes sigurisë së madhe, me barrikada shtesë të vendosura jashtë një gardh të lartë blu që rrethonte tregun dhe u larguan me një autokolonë pas rreth një ore, raporton Al Jazeera.

“Vizituam shumë gjëra të rëndësishme sot – një treg me shumicë së pari dhe pastaj Huanan, Tregun e Ushqimeve të deti tani”, tha Peter Daszak, një zoolog me grupin amerikan EcoHealth Alliance dhe një anëtar i ekipit të OBSH-së në një postim në Twitter.

“Shumë gjëra informuese dhe po ashtu kritike për ekipet tona të përbashkëta për të kuptuar epidemiologjinë e COVID pasi filloi të përhapet në fund të vitit 2019”. Ekspertët nuk morën pyetje nga gazetarët. Njëri ndezi një shenjë të gishtit të madh kur gazetarët pyetën se si po shkonte udhëtimi. /Insajderi.com