fbpx

Amerika e shpall fajtor El Chapon për trafikim droge

Amerika e shpall fajtor El Chapon për trafikim droge

Bosi meksikan i drogës Joaquin “El Chapo” Guzman është shpallur fajtorë për 10 akuzat për trafikim droge dhe pritet të marrë burgim të përjetshëm.

Guzman, 61-vjeçar, ishte arrestuar në janarin e vitit 2016 pasi kishte ikur nga burgu përmes një tuneli.

Ai u akuzua se fshihej prapa kartelit të fuqishëm të drogës “Sinaloa” që sipas prokurorëve të Gjykatës në New York, ishte furnizuari më i madh i drogës në SHBA.