Elon Musk për pandeminë: “Situatë pa fitore”

Elon Musk për pandeminë: “Situatë pa fitore”

Elon Musk po minimizon edhe një herë publikisht rreziqet e Covid-19, njofton Insajderi.

Në një intervistë të gjerë me gazetaren Kara Swisher, CEO i Tesla dhe SpaceX tha se ai nuk do të merrte një vaksinë Covid-19 kur një të vihej në dispozicion dhe nuk pranoi të thoshte nëse ai e ndjen për detyrë të paguajë punonjësit që duan të qëndrojnë në shtëpi për të shmangur rrezikun e infektimit.

“Unë nuk jam në rrezik nga Covid, as fëmijët e mi”, tha Musk gjatë episodit të së hënës të podcastit të New York Times “Sway”.

Musk ka kultivuar prej kohësh një personazh publik të një sipërmarrësi të çuditshëm që di më mirë se ekspertët dhe nuk ka frikë të ofrojë mendime të diskutueshme.

Në podcast, Musk argumentoi që në vend që të urdhërojë gjithë-përfshirjen e qëndrimit në shtëpi për të zbutur përhapjen e Coronavirusit, “kushdo që është në rrezik duhet të jetë në karantinë derisa të kalojë stuhia”.

Kur Sëisher u ballafaqua me Musk-un me mundësinë që njerëzit do të vdisnin akoma gjatë procesit, ai u përgjigj troç: “Të gjithë vdesin”.

“Pyetja është se çfarë, në ekuilibër, i shërben të mirës më të madhe,” vazhdoi Musk, duke shtuar se bllokimet nuk e arritën atë dhe pandemia është një “situatë pa fitore”.

Musk, personi i tretë më i pasur në botë sipas Indeksit të Miliarderëve Bloomberg, shkroi në Twitter në prill se urdhrat e qëndrimit në shtëpi në të gjithë vendin arritën në “arrest shtëpie de facto”. /Insajderi.com