Eskalon Lukashenko ndaj protestueseve: Nëse dëshironi të luftoni, le të shkojmë

Eskalon Lukashenko ndaj protestueseve: Nëse dëshironi të luftoni, le të shkojmë

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksander Lukashenko, ka bërë deklarata në lidhje me protestat dhe zhvillimet në Bjellorusi pas zgjedhjeve presidenciale.

Lukashenko, duke deklaruar se protestuesit, të cilët kohët e fundit e kanë quajtur veten “paqësor”, tha se po bëjnë presion dhe kërcënime mbi familjen e tij dhe të njerëzve për rreth tij, madje edhe deri tek fëmijët e ushtarëve dhe oficerëve të policisë.

Lukashenko, theksoi se forcat e sigurisë kanë burime të mjaftueshme për të siguruar sigurinë e vetes, familjes së tij dhe vendit.

“Kështu që të jetë i qetë. Nëse je burrë, bëhu burrë. Nëse dëshiron të luftosh, le të shkojmë. Nëse dëshiron të luftosh, le të shkojmë. Mos sillni vajza dhe kërcënoni familjet. Tani për tani, unë them, mos prekni njerëz të pafajshëm “, tha presidenti i Bjellorusisë, raporton CNN turk.

Protestat filluan pasi Lukashenko ishte shpallur si fitues i zgjedhjeve presidenciale të mbajtura në Bjellorusi javën e kaluar.

Në deklaratën e bërë nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Bjellorusisë, u njoftua se Aleksandër Lukashenko, fitoi zgjedhjet presidenciale me 80.1 për qind, ndërsa votat e rivales së saj më të ngushtë Svetlana Tikhanovskaya, ishin në 10.12 për qind. /Insajderi.com/