Etiopi: Ushtria çliron rajonin Tigray

Etiopi: Ushtria çliron rajonin Tigray

Kryeministri i Etiopisë ka pretenduar se rajoni perëndimor Tigray është “çliruar” pas një jave luftimesh, ndërsa agjencitë e Kombeve të Bashkuara paralajmërojnë një gjendje të tmerrshme humanitare duke u përkeqësuar nga dita në ditë, transmeton Insajderi.

“Rajoni i perëndimit të Tigray është çliruar”, tha kryeministri etiopian Abiy Ahmed në Twitter të enjten, raporton Al Jazeera.

“Ushtria tani po ofron ndihmë dhe shërbime humanitare. Po ashtu po ushqen njerëzit”, tha ai. Me komunikimet e ndaluara dhe mediat të ndaluara, verifikimi i pavarur i statusit të konfliktit ishte i pamundur.

Frika për një konflikt spiral po rritet që nga vendimi i qeverisë federale për të filluar javën e kaluar në një fushatë ushtarake pasi akuzoi Frontin e Çlirimit të Popullit Tigray (TPLF), i cili rregullon shtetin malor të veriut, për sulmimin e pjesëve të stacioneve ushtarake federale.

“Luftimet po vazhdojnë ende midis trupave tokësore në të dy palët, me sulmet ajrore që synojnë depot e karburantit dhe armëve që kanë shkaktuar viktima të konsiderueshme në të dy palët”, tha Mohammed Adow i Al Jazeera, duke raportuar nga kryeqyteti Addis Ababa.

“Qeveria tha se nuk do ta ndalojë operacionin derisa të arrijë objektivat e saj për të siguruar që TPLF të çarmatoset, udhëheqja e tyre të sillet para drejtësisë dhe të arratisurit të kapen”, tha Adow.

Abiy tha se disa nga ushtarët e tij ishin gjetur të vdekur në qytetin e Sheraro, të qëlluar me këmbët dhe krahët e lidhur pas shpine. “Ky lloj mizorie është zemërthyer”, tha ai. Ai nuk tha sa trupa u gjetën ose ofroi prova.

Pretendimi i tij nuk mund të verifikohej dhe nuk kishte asnjë përgjigje të menjëhershme nga TPLF. Të enjten TPLF njoftoi një gjendje të jashtëzakonshme lokale kundër asaj që e quajti një “pushtim nga të huajt”, ndërsa akuzoi trupat federale se ishin “të pamëshirshme” në bombardimet e Tigrayans.

Presidenti i Tigray, Debretsion Gebremichael, i cili është kryetar i TPLF, i tha agjencisë së lajmeve Reuters se sulmet ajrore qeveritare kishin vrarë një numër të papërcaktuar civilësh ditët e fundit dhe premtoi të mbrojë popullin e tij derisa autoritetet federale të kuptojnë “nuk mund të nënshtrohemi nga thika e tyre”. /Insajderi.com