Fabrika e iPhone sulmohet nga punëtorë të zemëruar

Fabrika e iPhone sulmohet nga punëtorë të zemëruar

Punëtorët në një fabrikë iPhone në Indi protestuan të shtunën pasi akuzuan menaxhmentin për ndalimin e pagave, sipas videove të postuara në internet dhe raporteve lokale të lajmeve, shkruan Business Insider, transmeton Insajderi.

Dhuna thuhet se ishte në një fabrikë të drejtuar nga “Wistron Corporation”, një kompani prodhuese me bazë në Tajvan e përdorur nga Apple në Indi. Videot treguan që turma njerëzish që thyenin xhamat e fabrikës, digjnin makina të përmbysura dhe spërkatnin aparatet e zjarrit.

Mosmarrëveshja në Narasapura, një periferi e Bengaluru, filloi ndërsa punëtorët brenda natës u larguan nga fabrika herët në mëngjes të shtunën, sipas The Times of India. Punëtorët të cilëve u ishin ulur pagat kohët e fundit – disa me rreth një të katërtën – filluan të diskutonin brenda natës, tha gazeta.

Disa thuhet se morën vetëm fraksione të vogla të pagës që ishin premtuar. Në mëngjes, diskutimi ishte kthyer në dhunë. /Insajderi.com