Fajitas me pulë

Fajitas me pulë

Fajitas pule të pjekura në furrë, janë një darkë e lehtë dhe e shëndetshme, e gatshme për 30 minuta.

Përbërësit:

  • 700 gr mish pule i copëtuar
  • 3 speca me ngjyra të ndryshme
  • 1 qepë e mesme
  • 1 lugë e vogël pluhur keri
  • 1 thelb hudhre i grirë imët
  • 2 lugë të voglë piper i kuq
  • krip dhe piper i zi
  • 1 lugë e madhe vaj
  • 8 petë tortila

Përgatitja:

Nxeni furrën në 200 gradë. Lëreni të gatshme një tavë.

Në një dërrasë për prerje, preni mishin, specat dhe qepën, në forma më të gjata. Pasi ti preni vendosini në tave, shtoni të gjitha mëlmesat dhe vajin. Me ndihmën e dy lugëve perzieni mirë.

Piqini për 15 minuta. Pasi ti nxirrni nga furra, largojeni masën me një anë të tepsisë, shtoni edhe tortilat, dhe kthejini në furrë për 5 minuta.