Familjarët e viktimave në aksidentin në Ferizaj, kanë një apel për të gjithë shoferët

Familjarët e viktimave në aksidentin në Ferizaj, kanë një apel për të gjithë shoferët

Liridon Ibrahimi dhe Elhami Mustafa, që të dy nga Gjilani kanë humbur jetën në aksident trafiku në Ferizaj mëngjesin e së dielës.

Njëri ishte 27 vjeçar dhe tjetri 21 vjeçar nga komuna e Gjilanit.

Sipas familjarëve, dy të rinjtë ishin shokë dhe në orët e para të mëngjesit ishin duke udhëtuar nga Prishtina për në Ferizaj.

Familjarët e viktimave thonë se janë duke e përjetuar rëndë këtë situatë dhe se përpos informacioneve të pakta të marra nga policia e mediat, nuk dinë shumë për aksidentin.

Familjarët e viktimave kanë një mesazh për të gjithë të rinjtë.

Pa dashur të flasë para kamerës, një dëshmitar ka treguar se të dy personat nuk kanë vdekur në vendin e ngjarjes dhe se ai ua ka dhënë ndihmën e parë dhe menjëherë ka lajmëruar të gjitha institucionet emergjente.

Ndërkaq, nga Policia kanë thënë se me urdhër të Prokurorit, trupat e viktimave janë dërguar për obduksion dhe se ata janë duke hetuar rastin në bashkëpunim me Prokurorin e Shtetit.

“Ngasësi i veturës Opel Tigra, me targa vendore (E.M. 27-vjeçar) duke mos përshtatur shpejtësinë e lëvizjes me kushtet e rrugës, ka humbur kontrollin dhe ka goditur një shtyllë, me ç’rast vozitësi dhe pasagjeri (21-vjeçar), sipas mjekëve, kanë pësuar lëndime të rënda trupore. Si pasojë, ngasësi i veturës ka ndërruar jetë në Emergjencën e Ferizajt, kurse pasagjeri është dërguar në QKUK dhe pas një kohe, i njëjti ka vdekur”, thuhet në përgjigjen nga Zyra për media e Policisë së Kosovës.

Aksidenti ka ndodhur në orën 04:00 të mëngjesit të së dielës në rrugën “Rexhep Bislimi” në Ferizaj.