Faza më e bezdisshme e Almedës gjatë pritjes së ëmbël – Ç’duhet të dimë për aknet e shtatzënisë?

Faza më e bezdisshme e Almedës gjatë pritjes së ëmbël – Ç’duhet të dimë për aknet e shtatzënisë?

Para tre javësh, modelja dhe aktorja Almeda Sayisman publikoi disa fotografi në Instagram duke pozuar me bashkëshortin e saj, Tolgahan Sayisman. Ishte ky postimi që njoftoi të gjithë ndjekësit e saj se çifti po prisnin fëmijën e tyre të dytë, njofton Insajderi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Almeda Sayisman (@almeda92)

Nuk ka vonuar shumë dhe aktorët kanë zbuluar edhe gjininë e foshnjës, në një festë të vogël që kanë organizuar në shtëpi. Vogëlushi i tyre Efehan po bëhet me një motër.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Almeda Sayisman (@almeda92)

Gjithsesi sado i ëmbël të jetë ky rrugëtim për Almedën, trupi i një gruaje kalon nëpër ndryshim të mëdha trupore dhe hormonale. Së fundmi ajo publikoi një fotografi duke ndarë që ajo po vuan nga aknet.

Në foton që ajo ka publikuar, shihet se ka lyer ato me krem kundër aknesh duke shkruar, “Akne në shtatzëni, ikni tani!”.

Shumë gra përjetojnë akne gjatë shtatzënësisë. Është më e zakonshme gjatë tremujorit të parë dhe të dytë.

Pse ndodhë kjo?

Një rritje e hormoneve të quajtura androgjene mund të bëjë që gjëndrat në lëkurën tuaj të rriten dhe të prodhojnë më shumë sebum – një substancë vajore dhe e dyllosur. Ky vaj mund të bllokojë poret dhe të çojë në baktere, inflamacion dhe shpërthime puçrrash, sipas Health Line.

Për fat të mirë, shtatzënia dhe aknet pas lindjes janë zakonisht të përkohshme. Ka të ngjarë të pastrohen pasi hormonet tuaja të kthehen në normalitet.

Trajtimet e akneve gjatë shtatzënisë

Zakonisht zhduket kur nivelet e hormoneve tuaja kthehen në normale. Gjëja më e sigurt për të bërë është të shmangni çdo ilaç me recetë për puçrra ose trajtime kimike pa recetë, shkruan Ëeb MD. Në vend të kësaj, ju mund të mbështeteni në trajtime shtëpiake. Por, para se të filloni ndonjë trajtim për puçrra kur jeni shtatzënë ose kur planifikoni të mbeteni shtatzënë, flisni me mjekun tuaj për atë që është më e mira – dhe më e sigurta për ju.

Trajtime të akneve që nuk janë të sigurta gjatë shtatzënisë.

Isotretinoin është një ilaç oral që ka revolucionarizuar mënyrën e trajtimit të akneve të rënda. Por është veçanërisht e rrezikshme kur jeni shtatzënë. Kjo sepse ilaçi mund të shkaktojë defekte serioze të lindjes.

Për shkak se rreziqet janë kaq të larta, gratë në moshë riprodhuese që marrin ilaçin duhet të bëjnë dy forma të kontrollit të lindjes duke filluar të paktën një muaj para se të fillojnë trajtimin.

Ato gjithashtu duhet të qëndrojnë në dy forma të kontrollit të lindjes për të paktën një muaj pasi mbaron trajtimi. Gjithashtu, gratë duhet të bëjnë teste shtatzënie para, gjatë dhe pas trajtimit. /Insajderi.com