Fillon prodhimi i SUV-it të parë Volkswagen cabrio

Në fabrikën në Osnabrück të Gjermanisë veriperëndimore, ka filluar prodhimi i një modeli të pazakontë Volkswagen.

Fillon prodhimi i SUV-it të parë Volkswagen cabrio

T-Roc Cabriolet është një nga disa SUV me çati të hapur në treg, përveç versionit kabrio të Evoque Range Rover të prezantuar disa vjet më parë.

Është interesante që VW Group me qendër në Oswabrik bën edhe modelin sportiv Porsche Cayman, të cilit tani i bashkohet T-Roc Cabriolet në prodhim.

SUV me çati të hapur bazohet në versionin standard të Volkswagen T-Roc, dhe në variantin kabrio makina ka një derë më pak.

Blerësit do të jenë në gjendje të zgjedhin midis dy opsioneve të makinës. Versioni bazë është mundësuar nga një motor benzinë 3 cilindra me 115 kuaj fuqi 1.0 turbo, dhe ata që duan pak më shumë energji mund të zgjedhin një motor TSI 1.5 me katër cilindra që prodhon 150 kuaj fuqi.

Fuqia në të dy versionet dërgohet ekskluzivisht te rrotat e përparme. Një transmetim manual me 6 shpejtësi është standard, dhe një transmetim automatik me 7 shpejtësi mund të porositet për një tarifë shtesë.

Dorëzimet e para janë planifikuar për pranverën e vitit 2020.

Ndryshe, T-Roc Cabriolet është prodhuar në të njëjtën fabrikë si Porsche Cayman.