Flet Vuçiq: 130 pjestarë të FSK-së të armatosur uzurpuan Gazivodën

Flet Vuçiq: 130 pjestarë të FSK-së të armatosur uzurpuan Gazivodën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka mbajtur konferencë të jashtëzakonshme për media, pas vizitës së presidentit Hashim Thaci, në Liqenin e Ujmanit.

Ai ka thënë se hyrja e paparalajmëruar e pjestarëve të Njësisë Speciale, ROSU, në veri të Kosovës, është e papranueshme dhe rrezikim i paqes në mes serbëve dhe shqiptarëve, përcjell Insajderi.

“Sot është hera e tretë në muajt e fundit, përkatësisht nga 26 mars të këtij viti, mënyra absolutisht të papërshtatshme, aktet provokative e autoriteteve të Prishtinës kërcënuar paqen dhe u përpoq për të marrë një përgjigje nga Serbia që mund të përfitojnë nga një pjesë e komunitetit ndërkombëtar për më tej sotonizimi i vendit tonë – tha Vuciq.

Ai theksoi se të gjitha marrëveshjet janë shkelur, dhe se pala kosovare po dëshirojnë të tregojnë se ata nuk janë të interesuar për marrëveshje, sepse kanë mbështetjen e aleatëve të saj.

“Sot me 110-130 pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës, të gjithë të armatosur me pushkë, kanë marrë kontrollin në rrugët që dërgojnë në Gazivodë, dhe objektet në afërsi të liqenit të Gazivodës, brutalisht sulmuan katër njerëz. Ata nuk kanë asgjë për të kërkuar në veri të Kosovës me pushkë”, tha Vucic, duke thënë se për këtë gjë nuk është njoftuar fare Beogradi zyrtar.

Presidenti serb shtoi tashmë janë shteruar të gjitha mundësitë për një marrëveshje në mes shqiptarëve dhe serbëve.

Ai ka përmendur edhe arrestimin e Marko Gjuriqit dhe dërgimin e tij në Prishtinë.

“Këtë vit, më 26 mars, populli që dergjej në heshtje u sulmuan nga shqiptarët, fillimisht  hedhur në dysheme në një dhomë, pastaj u arrestua Marko Gjuriç, në mënyrë për të poshtëruar atë, nuk e kuptuar se vetë koha degraduar. Ne kërkuam që ai të lirohej, dhe vetëm në 19.22 ajo u soll në kalimin administrativ Merdarë. Sot, e gjithë Serbisë rreth mesditës dinte se Forcat Speciale Shqiptare bastisi Gazivoda, në 13:55 gjeneralin kryesor i KFOR-it thotë se ata nuk kanë asnjë informacion në lidhje me atë”, shtoi Vuciq.

Ai ka thënë se ka pasur pjestarë të FSK-së, të cilët ishin vendosur në pozicione të ndryshme në veri, të cilët ishin të gatshëm që të reagonin në cfarëdo rasti.

Po ashtu, presidenti serb ka thënë se Forca e Sigurisë së Kosovës, duhet të lejohen të futen në veri vetëm me leje të NATO-s dhe shtetit të Serbisë.

“Për të parën (NATO) unë nuk e di nëse ata kishin një licencë, por gjendja tjetër është plotësisht në mëdyshje. A do të thotë kjo se marrëveshjet në Bruksel ia vlejnë kohëzgjatjen e konferencës për shtyp dhe pas kësaj nuk vlejnë asgjë? A do të thotë kjo se do të kemi edhe 10-15 veprime të tjera në të cilat do të provokojnë serbët? Në të cilën pyetja e vetme është nëse dikush do të lëndohet. Sot është e qartë se nuk ka lot prindërit serbe që ne kemi për veten se ne kujdesemi që kombi ynë nuk ka një të tillë të mbështetet në, përveç veten e tyre dhe vendin e tyre. Reagimi i BE-së është se unë nuk do të komentoj për këtë. Ata kërkuan përmbajtje në të gjitha anët. Pse duhet të përmbahemi? Kjo është pyetja ime për BE. Ju lutem, Mogerini, Kocijaniq të më shpjegoni çfarë të përmbahemi?”, tha presidenti serb.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç , pranoi se gjatë ditës urdhëroi Shefin e Shtabit të Përgjithshëm Milan Mojsiloviç të vërë të gjithë ushtrinë serbe në gjendjen e gatishmërisë më të lartë luftarake./Insajderi.com