Fluturim me tullumbace – magjistari i famshëm kryen me sukses sfidën e rrezikshme

Fluturim me tullumbace – magjistari i famshëm kryen me sukses sfidën e rrezikshme

Kur bëhet fjalë për marifete vdekje-sfiduese, qielli nuk është limiti për magjistarin e famshëm, David Blaine, njofton Insajderi.

Për marifetin e tij më të fundit, që quhet Ngjitja, Blaine pluskoi lart në ajër duke u mbajtur në një tufë tullumbacesh të mbushura me helium.

47-vjeçari fluturoi në ajër i lidhur me 52 tullumbace të mbushura me helium dhe e gjitha u transmetua drejtpërdrejt në YouTube.

Edhe pse ai i tha The Post se ai priste të arrinte vetëm 5486 metra, Blaine arriti lartësi deri në 7589 metra.

Përveç përplasjes potenciale në tokë, Blaine rrezikohej nga hipotermia dhe hipoksi, një gjendje që ndodh kur sasia e oksigjenit në trup zvogëlohet.

Blaine fillimisht dëshironte të fluturonte mbi lumin Hudson nga New Jersey në New York City, por magjistarit vendas iu desh të hiqte dorë nga ai plan për shkak të erërave të paparashikueshme.

Blaine ka habitur audiencën me bëmat e tij që nga viti 1997.

Disa nga marifet e tij përfshijnë: duke u varrosur në një kuti nën një rezervuar uji tre-ton për shtatë ditë pa ushqim dhe 1 lugë ujë në ditë në New York (1999); duke qëndruar në një shtyllë në New York për 72 orë ndërsa ai iu nënshtrua 1 milion volt të energjisë elektrike (2002); dhe duke u zhytur në një sferë të mbushur me ujë për shtatë ditë në New York (2006).  /Insajderi.com