FOTO: Protestuesit pro-Trump sulmojnë legjislaturën amerikane

FOTO: Protestuesit pro-Trump sulmojnë legjislaturën amerikane
Burimi i fotografisë: Reuters

Protestuesit në mbështetje të Presidentit të SHBA Donald Trump mbushën ndërtesën e Kapitolit, duke detyruar zyrtarët të urdhëronin ligjvënësit të strehoheshin në vend dhe të ndalnin debatin në Shtëpi dhe Senat.

Kongresi po takohej për të konfirmuar fitoren e kolegjit elektoral të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, shkruan BBC, transmeton Insajderi.

Në disa fotografi të publikuara nga BBC mund të ndiqni gjithë ngjarjen nëpërmjet fotografive, transmeton Insajderi.

Protestuesi mban flamurin e Konfederatës pasi ka shkelur sigurinë e Kapitolit të ShBA-së. (Foto: Reuters)

Protestuesit të veshur me bluza dhe aksesore pro-Trump bëjnë fotografi brenda ndërtesës. (Foto: Getty)

Një protestues shihet duke mbajtur një bazament nga një dhomë në Capitol të ShBA-së. (Foto: Getty)

Oficerët e policisë së Kapitolit drejtojnë armët në një protestë nga brenda dhomës së Senatit. (Foto: Getty)

Protestuesi kërcen nga një ballkon për të arritur në dyshemenë e Senatit. (Foto: Getty)

Ligjvënësit dhe stafi i Kapitolit mbajnë maska mbrojtëse kundër gazit gjatë rrethimit. (Foto: Getty)

Flamuri ku shkruan “Trump është presidenti im” valëvitet nga një protestues. (Foto: Getty)

Pasi u ul në tryezën e Kryetares së Dhomës së ShBA-së, Nancy Pelosi, një protestues lë një mesazh ku shktuan “Ne nuk do të tërhiqemi”. (Foto: EPA)

Disa protestues janë arrestuar nga policia e armatosur rëndë. (Foto: Getty)

Protestuesit flasin me policinë dhe stafin tjetër të Kapitolit gjatë një përballjeje të tensionuar brenda. (Foto: Getty)

Një oficer policie i Kapitolit gjuan me sprej sy-ngacmues një protestues që hyn në ndërtesë nga një dritare e thyer. (Foto: EPA)

Dhjetëra protestues festojnë pasi arritën rotundën qendrore të Kapitolit. (Foto: EPA)

Mbështetësit e Trumpit pozojnë për fotografi në foltoren e Senatit. (Foto: Getty)

Disa nga protestuesit kanë vënë bojë në fytyrë dhe janë veshur me kostume. (Foto: Getty)

Një mbështetëse e Trump-it shihet i veshur si Statuja e Lirisë. (Foto: Reuters). /Insajderi.com