“Four Four Two” zgjedh Ronaldon si më të mirin në histori të Premier Ligës

“Four Four Two” zgjedh Ronaldon si më të mirin në histori të Premier Ligës

Cristiano Ronaldo është lojtari më i mirë i huaj në historinë e Premier Ligës angleze. Këtë konstatim e ka dhënë revista britanize ‘Four Four Two’ duke i ndarë çmimin sulmuesit portugez pasi përpiloi një klasifikim me 100 futbollistët jo britanikë që janë aktivizuar në këtë kampionat.

Ronaldo u vlerësua për paraqitjet e bëra prej tij gjatë periudhës që ishte pjesë e Manchester United duke lënë pas emra të tillë si Cantona, Henry, Vieira apo Tevez, Drogba e Luis Suarez.

Cristiano Ronaldo u formua si futbollist te Sportingu, por në moshën 18-vjeçare ai u transferua te “Djajtë e Kuq” për t’u vënë nën urdhrat e Sir Alex Ferguson duke u bërë një prej futbollistëve më të mirë në botë.

Me “Djajtë e Kuq”, Ronaldo arriti të fitojë një Ligë Kampionesh, një botëror klubesh, 3 tituj të Premier League dhe 2 FA Cup, trofe të cilëve u shtohet edhe 1 nga 4 topat e Artë të fituar në karrierë.

Në vitin 2009, Ronaldo u largua nga Old Trafford për t’u transferuar te Reali i Madridit, me të cilin ka fituar të tjerë trofe mes të cilëve edhe 2 Liga Kampionesh në 2014 e 2016. /Insajderi.com