Franca dhe Italia imponojnë bllokimet me festën e Pashkëve ndërsa rastet me COVID-19 shënojnë rritje

Franca dhe Italia imponojnë bllokimet me festën e Pashkëve ndërsa rastet me COVID-19 shënojnë rritje

Franca dhe Italia kanë rivendosur bllokimet ndërsa kombet evropiane përpiqen të përmbajnë një numër në rritje të infeksioneve COVID-19, me miliona në të gjithë Evropën të vendosur për të shënuar të dielën e Pashkëve nën kufizimet e reja, transmeton Insajderi.

Përhapja e vaksinimit kryesisht e ngadaltë e Bashkimit Evropian dhe rritja e infeksioneve po i detyrojnë disa qeveri të rivendosin bllokimet e plota, raporton Al Jazeera.

Shumë njerëz në Paris u larguan nga kryeqyteti francez përpara kufizimeve ndërsa Franca hyn në bllokimin e tretë mbarëkombëtar.

Qeveria mbylli të gjitha shkollat ​​dhe vendosi rregulla të reja që hyjnë në fuqi në të gjithë vendin që nga e diela.

Në Paris, policia thotë se po vendos 6.600 oficerë për të zbatuar kufizimet e reja, të cilat përfshijnë një ndalim të udhëtimit më shumë se 10 km (6 milje), një ndalim të tubimeve në natyrë të gjashtë personave ose më shumë dhe një vazhdim të shtetrrethimit në ora 7 pasdite  deri në orën 6 të mëngjesit.

Infeksionet e reja ditore në Francë janë dyfishuar që nga shkurti në gati 40,000. Të premten, Franca raportoi kërcimin e saj më të madh në numrin e pacientëve të kujdesit intensiv, duke lënë spitalet të mbingarkuara.

Franca ka regjistruar 4.8 milionë raste me COVID-19, më e shumta në Evropë dhe e katërta në të gjithë botën. Ajo ka konfirmuar më shumë se 96,000 vdekje, numri i tetë më i lartë në botë.

Ndërkohë, Italia ka vendosur një bllokim të rreptë tre-ditor gjatë fundjavës së Pashkëve, me të gjitha udhëtimet jo-thelbësore të ndaluara.

Sidoqoftë, kishat lejohen të hapen dhe njerëzit lejohen të ndajnë një vakt të Pashkëve në shtëpi me dy të rritur të tjerë.

Edhe pse Ministria e Shëndetësisë thotë se shkalla e infeksioneve po bie, të gjitha rajonet u vendosën në bllokimin më të rreptë të “zonës së kuqe” deri të hënën si një masë paraprake.

Italia ka regjistruar 3.6 milionë raste dhe më shumë se 110,000 vdekje nga COVID-19, më shumë vdekje se çdo vend tjetër evropian përveç Mbretërisë së Bashkuar.

Italia ka administruar 10.8 milionë vaksina, megjithëse vetëm 3.3 milionë nga 60 milionë njerëzit e vendit kanë marrë të dyja dozat. /Insajderi.com