Francë: Zbulohet një detaj i vrasjes së mësuesit të cilit iu pre koka

Francë: Zbulohet një detaj i vrasjes së mësuesit të cilit iu pre koka

Një nxënëse franceze ka pranuar se ka përhapur pretendime të rreme në lidhje me një mësues para se ai të vritej vitin e kaluar.

Samuel Paty iu pre koka në tetor pasi u tregoi studentëve karikaturat e Profetit Muhamed.

Vajza, ankesat e së cilës ndezën një fushatë në internet kundër Paty, tani ka pranuar se nuk ishte në klasë, raporton BBC.

Vrasja e  mësuesit  tronditi Francën dhe çoi në një derdhje të mbështetjes në ceremonitë përkujtimore dhe marshimet nëpër vend.

Vajza 13-vjeçare, emri i së cilës ende nuk dihet, fillimisht i tha babait të saj se Paty u kishte kërkuar studentëve myslimanë të largoheshin nga klasa ndërsa ai tregoi karikaturën gjatë një klase për fjalën e lirë dhe blasfeminë. /Insajderi.com