Fundoset anija me refugjatë në Mesdhe, raportohet për 114 të zhdukur

Fundoset anija me refugjatë në Mesdhe, raportohet për 114 të zhdukur

Shënohet një tjetër tragjedi në det, ku raportohet për 114 emigrantë të zhdukur.

Ngjarja e rëndë është shënuar sot në brigjet libiane. Lajmi u bë i ditur nga UNHCR.

“Një ditë tjetër e trishtuar në det: sot 276 refugjatë dhe emigrantë zbarkuan Tripoli, duke përfshirë 16 të mbijetuar të një varkë që mbante 130 njerëz, nga të cilët 114 janë ende të zhdukur në det”, thuhet në një postim në Twitter seksioni libian i Lartë i Komisionit të OKB’së për refugjatët.

Tgcom shkruan se përgjatë këtij viti në Mesdhe janë mbytur rreth  1.000 refugjatë, ndërsa nga 2014-ta deri në 2017-ën janë shënuar 15 mijë viktima.