Gazetari veteran Robert Fisk ndërron jetë

Gazetari veteran Robert Fisk ndërron jetë

Korrespondenti i huaj veteran Robert Fisk ka vdekur nga një infrakt i dyshuar në moshën 74 vjeç.

Irish Times raportoi se ai u shtrua në Spitalin e Shën Vincentit në Dublin pasi u sëmur në shtëpinë e tij të premten dhe vdiq pak më vonë.

Fisk fitoi çmime të shumta për raportimin e tij në Lindjen e Mesme, ku ai punoi si reporter nga vitet 1970.

Por ai gjithashtu nxiti polemika për kritikën e tij të mprehtë ndaj SH.B.A.-së dhe Izraelit dhe politikës së jashtme perëndimore.

Duke mbuluar luftërat në Ballkan, Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut për gazetat e Mbretërisë së Bashkuar gjatë pesë dekadave, New York Times e përshkroi atë si “korrespondentin e huaj më të famshëm në Britani” në 2005.

Lindur në Maidstone, Kent në 1946, ai më vonë mori shtetësinë Irlandeze dhe kishte një shtëpi në Dalkey jashtë kryeqytetit Dublin.

Presidenti Irlandez Michael D Higgins ka shprehur “trishtimin e tij të madh” për vdekjen e Fiskut të Dielën.

“Me vdekjen e tij bota e gazetarisë dhe komentet e informuara mbi Lindjen e Mesme ka humbur një nga komentuesit e saj më të mirë,” tha ai në një deklaratë./Insajderi.com

BBC News