Gjermania dhe Franca po marrin masa të reja të izolimit

Gjermania dhe Franca po marrin masa të reja të izolimit

Në Gjermani, ajo po cilësohet si një “dritë izolimi” për nëntorin ndërsa në Francë pritet një bllokim katër javor por më pak i rëndë se në pranverë.

Kancelarja Angela Merkel pritet të vendosë me udhëheqësit e shtetit nëse do të mbyllin baret, qendrat rekreacionale dhe hotelet për të ndaluar rritjen e infeksioneve.

Presidenti Emmanuel Macron do të japë detaje të masave franceze më vonë.

Infeksionet e Covid në Evropë janë pothuajse aq të larta sa në valën e parë, edhe pse testimi tani është më i gjerë.

Rreth orët e ndalimit të natës janë në fuqi në disa vende. Sidoqoftë, një ministër francez është ankuar se ora e ndalimit që prek rreth 46 milion njerëz nuk kanë arritur të ndalojë ndërveprimet shoqërore.

“Shtyrja e orarit thjesht i ka zhvendosur ata në vend që të mblidhen së bashku në 21:00, njerëzit takohen deri në gjashtë,” u citua të thoshte ministri pa emër.

Qeveria gjermane është e etur të lejojë familjet dhe miqtë të takohen në Krishtlindje, por infeksionet e përditshme janë rritur në një lartësi të re prej 14.964 dhe 85 vdekje të tjera.

Irlanda vendosi masa të rrepta javën e kaluar me synimin e rihapjes para Krishtlindjeve dhe Italia mbylli kinematë dhe palestrat këtë javë në një përpjekje për të “shpëtuar Krishtlindjet”. Tani qeveria e Anglia është nën presion për të vepruar gjithashtu./Insajderi.com