Gjermania në rrugën e rimëkëmbjes ekonomike falë prodhimit

Gjermania në rrugën e rimëkëmbjes ekonomike falë prodhimit

Fabrikat gjermane e mbajtën ekonominë më të madhe të Evropës duke lëvizur në drejtimin e duhur këtë muaj pasi shqetësimet për virusin i bënë dëm shërbimeve, shkruan Bloomberg, transmeton Insajderi.

Indeksi i Menaxherëve të Blerjeve të Prodhimit të IHS Markit kërceu në 56.6 në Shtator – më i larti në më shumë se dy vjet – nga 52.2 në gusht. Në të kundërt, indeksi i shërbimeve ra në 49.1, duke arritur matësin e kombinuar të përbërë në një minimum prej tre muajsh.

German industry keeps the economy moving in the right direction

Raporti bëri jehonë të shifrave të mëparshme nga Franca, ku gjithashtu kishte një divergjencë midis prodhimit dhe shërbimeve. Dobësia në këtë të fundit ishte e lidhur me rritjen e rasteve të Coronavirusit në të gjithë Evropën javët e fundit që shtynë vendet të vendosnin kufizime të reja për të përmbajtur përhapjen.

Euro rrëshqiti pak pasi u botuan numrat francezë, megjithëse u rikuperua përsëri. Monedha ishte në 1.1693 dollarë që nga ora 9:34 e mëngjesit me kohën e Frankfurtit, me rënie prej 0,1% të ditës.

Të martën, Instituti Ifo i Gjermanisë tha se rënia ekonomike këtë vit do të jetë më e vogël se sa ishte parashikuar më parë, duke rishikuar parashikimin e saj në minus 5.2%. Ndërsa vuri në dukje se prodhimi do të përfitojë nga përmirësimi i kërkesës globale, ajo paralajmëroi se kufizimet në sjelljen e konsumatorit do të thotë që disa kompani nuk do të mbijetojnë, me implikime për papunësi.

Shërbimet “ndoshta kanë arritur një tavan falë kufizimeve të vazhdueshme shoqërore dhe niveleve ende të larta të pasigurisë në ekonomi, duke përfshirë edhe sigurinë e punës”, tha ekonomisti i IHS Markit Phil Smith. “Prodhimtaria ende po rimëkëmbet fuqimisht falë pjesërisht përmirësimit të kërkesës për eksport”. /Insajderi.com