Gjermania, Polonia dhe Suedia dëbojnë diplomatët rusë

Gjermania, Polonia dhe Suedia dëbojnë diplomatët rusë
Burimi i fotografisë: Russian Ministry of Foreign Affa

Gjermania, Polonia dhe Suedia kanë dëbuar secili një diplomat rus në një akt të koordinuar hakmarrjeje për dëbimin e tre zyrtarëve të BE-së nga Moska ndërsa shefi i politikës së jashtme të bllokut ishte për vizitë javën e kaluar, shkruan The Guardian, transmeton Insajderi.

Këto dëbime nënvizuan paqëndrueshmërinë në marrëdhëniet lindje-perëndim dhe një erozion të besimit midis ish-armiqve të luftës së ftohtë, ndërsa perëndimi akuzon Moskën për përpjekjen për ta destabilizuar atë dhe Kremlini hedh poshtë atë që e sheh si ndërhyrje të huaj.

Ekzekutivi i BE-së mbrojti Josep Borrell gjatë udhëtimit të tij në Rusi ku ai tha se kishte kuptuar për dëbimet fillestare përmes mediave sociale ndërsa fliste me ministrin e jashtëm rus, Sergei Lavrov, të premten.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, tha të hënën se largimi i diplomatëve nga Gjermania, Polonia dhe Suedia, të cilët u akuzuan nga Moska për marrjen pjesë në protestat muajin e kaluar kundër kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexei Navalny, ndodhi një ditë para udhëtimit të Borrell.

Zyra e jashtme e Gjermanisë, në një deklaratë në lidhje me dëbimin e saj nga një diplomat rus, tha se zyrtari gjerman i dëbuar nga Moska ishte vetëm “duke kryer detyrën e tij për të raportuar mbi zhvillimet në vend në një mënyrë ligjore”.

Ministria e jashtme e Polonisë tha se urdhëroi një anëtar të konsullatës ruse në qytetin e Poznan të largohej “në përputhje me parimin e reciprocitetit dhe në koordinim me Gjermaninë dhe Suedinë”.

Ministrja e jashtme suedeze, Ann Linde, tha se veprimi i Stokholmit ishte një “përgjigje e qartë ndaj vendimit të papranueshëm për përjashtimin e një diplomati suedez i cili po vetëm kryente detyrat e tij”. /Insajderi.com