Gjobë për legjendën e Barcelonës – nuk zbatoi rregullat anti-COVID’19

Gjobë për legjendën e Barcelonës – nuk zbatoi rregullat anti-COVID’19

Legjenda e Barcelonës dhe futbollit spanjoll, Xavi Hernandez, ndëshkohet nga Federata e Futbollit të Katarit.

Tekniku aktual i Al Sadd dhe disa lojtarë dhe anëtarë të stafit teknik të kësaj skuadre, janë gjobitur pasi kanë shkelur disa rregulla për parandalimin e përhapjes së Covid-19, shkruan SuperSport.

Vetëm Xavi ditët e fundit kishte njoftuar se ishte testuar pozitiv me Coronavirus, por qeveria e futbollit të vendit arab nuk ka saktësuar se cilat rregulla nuk ka zbatuar spanjolli.

Xavi është gjobitur me shumën 2700 dollarë ose 2300 euro. Në njoftimin për shtyp, tema e shkeljes së kryer nuk është sqaruar në detaje, por kuptohet që sanksioni lidhet me “mosrespektimin e protokolleve të Ministrisë së Shëndetit Publik, duke përfshirë angazhimin për të qëndruar në karantinë, në shtëpi”.

Tani për tani, nuk ka asnjë reagim nga Xavi apo nga protagonistët e tjerë të skuadrës Al Sadd. Një rrufe rrufeje me një qiell të pastër për ish-lojtarin e datëlindjes 1980, i cili kishte thënë se ndihej në gjendje të përsosur dhe se po ndiqte udhëzimet përkatëse, duke qëndruar i izoluar derisa të dilte negativ./Insajderi.com