Gjuriq: Thotë se gazetarët serbë nuk po lejohen të futen në Kosovë

Gjuriq: Thotë se gazetarët serbë nuk po lejohen të futen në Kosovë

Ambasadori i Serbisë në SHBA, Marko Duriq, është ankuar për ndaljen e gazetarëve serbë në pikëkalimin e Jarinjës. Ai thotë se për këtë punë është ankuar në Uashington, njofton Insajderi.

Ambasadori serb në Uashington Marko Đuriq tha se ekipi i RTS ishte ekipi i tretë gazetar që u mbajt në kalimin kufitar në Jarinje javën e fundit dhe i cili nuk u lejua të hynte në Kosovë. Ai thotë se është shkelje e të drejtave themelore të njeriut.

Detaje të reja nga përleshja në Prishtinë: Dyshohet se u plagos një kalimtare e rastit.

Vetëm gjatë javës së kaluar, dy ekipet e tjera televizive, TV Kraljevo dhe TV Pink, gjithashtu u parandaluan të hyjnë në Kosovë theksoi Marko Duriq.

Duric propagandon duke thënë se kjo është shkelje e të drejtave themelore të njeriut.

“Demokraci e çuditshme, shoqëri e çuditshme multietnike dhe u kërkova njerëzve këtu në Uashington, nga jeta politike, bota e informacionit dhe kulturës, të ngrenë zërin e tyre kundër diçkaje që është shkelje e të drejtave themelore të njeriut të këtyre gazetarëve,” tha Duriq./Insajderi.com