Gjykata ruse dënon ish marinsin me 9 vjet burg – I dërguari amerikan thotë se gjyqi ishte ‘teatër absurditeti’

Gjykata ruse dënon ish marinsin me 9 vjet burg – I dërguari amerikan thotë se gjyqi ishte ‘teatër absurditeti’

Një gjykatë në Moskë dënoi ish marinsin Trevor Reed me nëntë vjet burg të enjten për rrezikimin e “jetës dhe shëndetit” të oficerëve të policisë ruse në një grindje, njoftoi agjensia shtetërore e lajmeve TASS, shkruan CNN, transmeton Insajderi.

Reed, 29 vjeçar u mor në paraburgim vitin e kaluar pas një nate ku konsumoi sasi të madhe alkooli gjatë një vizite në Rusi për të vizituar të dashurën Alina Tsybulnik, sipas familjes TASS dhe Reed.

Policia i tha agjencisë shtetërore të lajmeve RIA-Novosti se Reed ishte përfshirë në një grindje me dy gra dhe një njësi policie që mbërritën në vendngjarje pas ankesave për një shqetësim dhe e çuan atë në një stacion policie. Policia pretendoi se Reed i rezistoi arrestimit, sulmoi shoferin, goditi një polic tjetër, bëri që makina të rrotullohej duke rrëmbyer timonin dhe krijoi një situatë të rrezikshme në rrugë, deklaroi RIA.

Por Reed dhe familja e tij pohuan në një prononcim për CNN se akuzat ishin të rreme, dhe akuzuan policinë ruse për deklarime të rreme dhe konfliktuoze dhe për fshehjen e provave që mund ta shfajësonin atë.

Tsybulnik, e dashura e Reed, gjithashtu kontestoi llogarinë e policisë, sipas TASS. “(Policia) ndryshon vazhdimisht historinë e tyre… për mendimin tim, Reed ishte shumë i dehur për t’u rezistuar”, tha Tsybulnik për TASS.

Ambasadori amerikan në Rusi John Sullivan e quajti procedurën kriminale kundër Reed-it një “teatër absurditeti” në një deklaratë.

“Ky arrestim, dhe ky denim prej nëntë vjetësh, për një krim të supozuar që në mënyrë të qartë nuk ndodhi, është qesharake”, tha Sullivan. “Unë as nuk mund ta quaj këtë ‘keqpërdorim të drejtësisë’ sepse qartë këtu nuk u konsiderua drejtësi. Ky ishte teatër absurditeti”. /Insajderi.com