Gjykatësi rus kërkoi të burgosë kritikun e Kremlinit Navalny në mungesë

Gjykatësi rus kërkoi të burgosë kritikun e Kremlinit Navalny në mungesë

Një gjykatësi rus i është kërkuar të burgosë kritikun e Kremlinit, Alexey Navalny, në mungesë, ndër shkelje të tjera, pasi dyshohet se kishte thyer kushtet e një dënimi me kusht që ai kishte vuajtur, treguan dokumentet e gjykatës të marten, transmeton Insajderi.

Navalny, një nga kritikët kryesorë të presidentit, Vladimir Putin, u dërgua me avion në Gjermani për trajtim në gusht të vitit të kaluar pasi u shemb në një aeroplan në atë që Gjermania dhe kombet e tjera perëndimore thonë se ishte një përpjekje për ta vrarë atë me një agjent nervor Novichok, raporton Al Jazeera.

Muajin e kaluar, Shërbimi Federal i Burgjeve i Rusisë (FSIN) e urdhëroi atë që të fluturonte menjëherë nga Gjermania, ku po rimëkëmbet dhe të raportojë në një zyrë në Moskë ose të burgoset nëse nuk arrin të kthehet në kohë.

Ajo e akuzoi atë për hedhje poshtë të një dënimi me kusht që ai po vuante mbi një dënim që daton nga 2014 dhe për shmangien e mbikëqyrjes së autoritetit të inspektimit penal të Rusisë.

Navalny tha se bindja origjinale ishte e motivuar politikisht. /Insajderi.com